مقالات

هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟

هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟ کاربرد و ضرورت آن!

در حال حاضر در زندگی بشر، هوش مصنوعی کاربردهای فراوانی دارد این علم، کارها را برای اشخاص، ساده و آسان تر کرده است و سرعت العمل در انجام کارها را نیز بیشتر کرده است. هوش مصنوعی در حسابداری و امور مالی نیز استفاده می گردد و کاربردهای زیادی در این حوزه خواهد داشت.

استفاده از هوش‌مصنوعی در حسابداری، خطاهای محاسباتی را به حداقل رسانده و امور حسابداری با دقت و در کمترین زمان انجام می گردد. با وجود اهمیت هوش مصنوعی در حسابداري در این مقاله تصمیم داریم به ضرورت و کاربرد هوش‌مصنوعی در حسابداری بپردازیم:

هوش مصنوعی چیست؟ و هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟

هوش مصنوعی یا همان AI (Artificial Intelligence) ماشین‌هایی می باشند، که نظیر انسان شبیه‌سازی می گردند، و در فعالیت‌‌هایی نظیر یادگیری، استدلال، شناخت و حل مسئله و … از آن‌ها استفاده می گردد.

در اصل انجام دادن این امور توسط ماشین‌ها به جای انسان، همان جایگزینی هوش‌مصنوعی به جای هوش انسانی است.

هوش مصنوعی به زبان ساده و هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟

 اگر بخواهیم هوش‌مصنوعی را به زبان ساده تعریف نمائیم، باید بگوئیم به علم استفاده از ماشین‌های کامپیوتری برای آسان‌تر شدن کارهای انسان گفته خواهد شد.

هوش مصنوعی در مقابل هوش طبیعی قرار گرفته، که قادر است تصمیم‌های ذهن انسان را شناسایی نماید و اجراخواهد کرد. هوش‌مصنوعی با قدرت بالایی که دارد دنیا را متحول کرده است.

کاربرد هوش مصنوعی در زندگی بشر

هوش مصنوعی در امور متنوع کاربردهای فراوانی خواهد داشت در حقیقت می توان گفت در اکثر امور روزمره از هوش‌مصنوعی استفاده خواهد شد گوشی ‌های هوشمند نمونه بارزی از استفاده از هوش‌مصنوعی در طول روز هستند، که در انجام دادن کارها به ما کمک خواهند کرد.

بهتر است بدانید همین فضای مجازی که در حال حاضر برای اکثر کارهای خود از آن استفاده می نمائیم نمونه ای از هوش مصنوعی است. بعضی از موارد روزمره دیگر که از هوش مصنوعی استفاده خواهد شد شامل موارد زیر می باشد

 • اتومبیل‌های هوشمند
 • بازی‌‌های ویدیویی
 • سفر و جهت یابی
 • اسپیکرهای هوشمند
 • بهداشت و درمان
 • تجارت الکترونیک
 • اپلیکیشن‌های هوشمند
 • و …

تعریف هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟

هوش مصنوعی کاربردهای فراوانی دارد که یکی از مهم‌ ترین کاربردهای آن در زمینه حسابداری و مالی خواهد بود. در ادامه، در مورد تاثیر هوش‌مصنوعی در حسابداری، توضیحاتی ارائه می نمائیم .

تاثیر هوش مصنوعی بر دانش حسابداری

در همه ی سازمان‌ها، انجام دادن سریع و در عین حال دقیق کارها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. این موضوع در زمینه حسابداری نیز اهمیت ویژه‌ ای خواهد داشت. چرا که در امور حسابداری، اشخاص با اعداد و ارقام و تجزیه و تحلیل اطلاعات سر و کار دارند، لبه همین خاطر باید دقت کافی در انجام دادن کارها از خود نشان دهند.

هوش مصنوعی قسمت‌های متنوعی از کار حسابداری را تحت تاثیر قرار خواهد داد. ابزارهای قدیمی مثل چرتکه و ماشین حساب تا نرم‌افزارهای پیشرفته‌ای که هم اکنون در حسابداری استفاده می گردند، هوش‌مصنوعی محسوب می گردند.

با استفاده از نرم افزارهایی که همان هوش‌مصنوعی در حسابداری و امورمالی می باشند، انجام عملیات محاسباتی و پردازش و تجزیه و تحلیل اعداد و ارقام به بهترین نحو انجام می گردد، و این کار باعث کاهش خطاهای آماری خواهد شد.

با استفاده از هوش مصنوعی، سازمان ‌ها مدیریت جامع را دارا می باشد و به رشد و توسعه چشمگیری دست پیدا می نمایند.

در این بخش تصمیم داریم تا ضمن بیان تغییراتی که از به کاربردن هوش‌مصنوعی در حسابداری ایجاد خواهد شد، با مزیت‌های هوش‌مصنوعی در حسابداری و ضرورت وجود هوش‌مصنوعی در حسابداری بیشتر آشنا گردید؛ تا بتوانید هر چه بیشتر، از هوش مصنوعی در حسابداری سازمان خود استفاده نمائید.

کارگزینی چیست
بیشتر بخوانید

ضرورت وجود هوش مصنوعی در حسابداری

در جال حاضر با تغییر و تحولات فناوری، حسابداری نیز باید با این تغییرات خود را هماهنگ نماید که توسط هوش مصنوعی قادر خواهیم بود تا این کار را انجام دهیم. هوش مصنوعی، خدمات حسابداری مفیدی را ارائه خواهد داد و به حسابداران کمک خواهد کرد تا کارهای محاسباتی را در مدت رمان کوتاهی و با دقت بالایی انجام دهند.

اگر نیاز به اطلاعات در زمینه آموزش حسابداری ویژه بازار کار را دارید بر روی لینک آن کلیک نمائید

درباره تغییرات حاصل از هوش مصنوعی در حسابداری چه می دانید؟!

با به کار بردن هوش مصنوعی، تغییرات گسترده‌ای در امور مالی و حسابداری ایجاد گردیده است. از جمله تغییرات حاصل از هوش مصنوعی در حسابداری، می‌توان به کاهش نیاز سازمان به نیروی انسانی و در نتیجه کاهش هزینه‌های سازمانی اشاره کرد.

همچنین استفاده از این تکنولوژی، درصد خطا را در امور حسابداری نزدیک به صفر کرده است. همچنین با استفاده از هوش‌مصنوعی، سرعت و دقت تجزیه و تحلیل اطلاعات و انجام امور حسابداری نسبت به حسابداری سنتی افزایش پیدا کرده است.

یکی دیگر از تغییرات حاصل از هوش‌مصنوعی در حسابداری، این می باشد که هوش مصنوعی دارای سیستم پشتیبان خواهد بود و اگر که اطلاعات از بین بروند به راحتی می‌توان آن‌ها را بازیابی نمائید.

مزیت هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟

مزیت هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟

هوش‌مصنوعی در امور حسابداری و مالی مزیت های زیادی خواهد داشت  از جمله مزیت هوش مصنوعی درحسابداری می توان به موارد زیر اشاره نمائیم.

 • افزایش دقت و سرعت عملیات حسابداری
 • انجام مدیریت مالی جامع
 • کاهش استفاده از نیروی انسانی
 • کاهش هزینه ‌ها
 • کاهش خطاهای عملیاتی
 • ثبت و ذخیره درست و دقیق اطلاعات
 • امنیت بالای اطلاعات مالی
 • و….
کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری چه می باشد؟

به خاطر کاربرد هوش‌مصنوعی در حسابداری، در این قسمت از مقاله در رابطه با هوش مصنوعی و کاربرد آن در حسابداری، مطالبی بیان خواهد شد و سه کاربرد اصلی هوش‌مصنوعی در حسابداری شرح داده خواهد شد.

هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟ و کاربرد آن در حسابداری و امور مالی

همانگونه که گفته شد هوش‌مصنوعی در همه ی حوزه ‌های زندگی بشر استفاده گشته و کاربرد خواهد داشت حتی در حسابداری و امور مالی نیز از هوش‌مصنوعی استفاده خواهد شد.

هوش‌مصنوعی در حسابداری کاربرد فرامانی خواهد داشت و استفاده از آن باعث می شود تا کارهای محاسباتی و پردازش داده‌هایی که برای نیروی انسانی سخت و پیچیده هستند، به راحتی و با سرعت و دقت زیاد انجام گردند.

هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟ و 3 کاربرد اساسی آن؟!

3 کاربرد اساسی هوش‌مصنوعی در حسابداری شامل موارد زیر می باشذ:

 1. سیستم خبره
 2. سیستم شبکه عصبی مصنوعی
 3. سیستم منطق فازیسیستم خبرهسیستم خبره یا همان سیستم متخصص، سیستمی می باشد که به صورت سیستم نرم افزار کامپیوتری طراحی گشته و به صورت هوشمند تنظیم می گردد.

  در این روش، امور حسابداری که قبلا توسط نیروی انسانی انجام می شدند، توسط هوش مصنوعی به صورت ساده و راحت و در عین حال دقیق انجام خواهند شد. از جمله کارهایی که در سیستم خبره می‌توان انجام داد شاما موارد زیر می باشد:

  • اندوخته سازی
  • تعهد خرید
  • بانکداری
  • برنامه ریزی استراتژیک
  • مدیریت بازاریابی
  • ارتباطات مالی

سیستم شبکه عصبی مصنوعی

سیستم شبکه عصبی مصنوعی یک سیستم هوشمند می باشد که به صورت موازی کنار یکدیگر قرار خواهند گرفت. با استفاده از برنامه ‌ای که برای این سیستم تنظیم گشته می‌توان مسائل متنوع ریاضی را که با استفاده از روش‌های سنتی قابل حل نمی باشند، با این روش حل کنیم.

تفاوت مالیات عملکرد و ارزش افزوده
بیشتر بخوانید

3. منطق فازی

منطق فازی یا منطق دو دویی، یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است که شامل دو حالت خواهد بود، یا درست می باشد یا غلط است.

این روش نشان خواهد داد که در مسائل متنوع از جمله مسائل مالی، همیشه قادر نخواهیم بود تا چیزی را با قطعیت بیان کنیم بلکه باید برای آن دو حالت، آنچه هست و آنچه نیست را در نظر بگیریم. از کاربردهای روش منطق فازی در حسابداری می توان موارد زیر را نام خواهیم برد:

 • تصمیم‌گیری
 • حسابرسی
 • بررسی جریان ورود و خروج سرمایه نقدی
 • تخصیص دارایی ‌ها
 • مشاوره برای سرمایه گذاری

کاربرد سیستم عصبی مصنوعی در امور مالی چیست؟

از سیستم عصبی مصنوعی،که یکی از کاربردهای هوش‌مصنوعی در حسابداری خواهد بود، می‌توان در پردازش اطلاعات استفاده نمائیم. سیستم عصبی مصنوعی کاربردهای فراوانی در امور مالی و حسابداری خواهد داشت که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمائیم:

 • ارزشیابی اوراق بهادار
 • قیمت گذاری اوراق بهادار جدید
 • پیش بینی قیمت سهام و بررسی روند نزولی و صعودی آن
 • بررسی فرآیند تحلیل
 • پیش‌ بینی میزان اعتبار و تصویب اعتبارات
 • برآورد بهای تمام شده (اگر علاقمند به یادگیری مباحث مرتبط با بهای تمام شده کالا هستید
 • ارزیابی ورشکستگی و خطر وام دهی بانک‌ها و سایر موسسات مالی
 • و…
آیا هوش مصنوعی و آینده حسابداری را میدانید؟

همانگونه که گفتیم، هوش مصنوعی در همه ی فعالیت‌‌ها، از جمله در فعالیت ‌هایی که نیاز به دقت و سرعت زیاد جهت انجام امور دارند، کاربرد بسیار زیادی خواهد داشت. حسابداری و امور مالی یکی از این نوع فعالیت‌ها می‌باشد که انجام امور مالی باید با دقت و سرعت فراوانی انجام گیرد. لذا هوش‌مصنوعی در حسابداری کاربرد زیادی دارد و با به کار بردن هوش‌مصنوعی، آینده حسابداری پیشرفت فراوانی خواهد داشت.

برای مطالعه بیشتر: سود تلفیقی چیست؟

آینده حسابداری با هوش مصنوعی

با به کارگیری هوش‌مصنوعی در حسابداری، تمامی کارها با دقت و سرعت بسیار بالایی انجام می گیرد. در نتیجه آینده حسابداری با هوش مصنوعی دچار تغییر و تحول بسیاری خواهد شد.

توسط هوش‌مصنوعی، حسابداران مجبور نمی باشند که کارهای سخت و محاسباتی را به صورت دستی انجام دهند، بلکه همه این کارها و تجزیه و تحلیل‌ها بااستفاده از هوش مصنوعی انجام می گیرد که این امر دلیل افزایش بهره‌‌وری و کاهش هزینه‌ها می شود.

همینطور حسابداران وقت آزاد بیشتری دارند و می توانند تمرکز و تلاش بیشتری را در کارهای مهم که دلیل رشد و موفقیت شرکت است، داشته باشند.

5 سوال رایج در حوزه ی هوش مصنوعی حسابداری می پرسند؟

تا اینجا با مفهوم هوش مصنوعی و کاربرد آن در حسابداری و امور مالی آشنا شدید. با توجه به اهمیت هوش‌مصنوعی در حسابداری و همچنین به دلیل سوالات زیاد ایجاد شده در این زمینه، در این بخش از مقاله قصد داریم به چند سوال رایج در حوزه هوش‌مصنوعی و حسابداری پاسخ دهیم.

1- نقش هوش‌ مصنوعی در حسابداری شرکت‌ها  چه می باشد؟

یکی از سوالات مهم و پرتکرار این می باشد که نقش هوش‌مصنوعی در حسابداری چیست؟ هوش‌مصنوعی در حسابداری کاربرد زیادی خواهد داشت. مهمترین نقش هوش مصنوعی‌در حسابداری شرکت‌ها، انجام کارها با سرعت و در عین حال با دقت فراوانی خواهد بود. در نتیجه با کاهش خطاها و بالا رفتن بهره ‌وری و به طور کلی باعث کاهش هزینه‌‌ها و افزایش درآمد در شرکت‌‌ها خواهد شد.

2- نقش هوش مصنوعی درحسابداری مدرن چیست؟

در مورد نقش هوش‌مصنوعی در حسابداری مدرن، باید بدانید که با پیشرفت فناوری، حسابداران باید آموزش‌های لازم را ببینند، تا خود را با مسائل جدید تطبیق دهند؛ این کار بسیار دشوار خواهد بود.

تعریف استراتژی عملیات
بیشتر بخوانید

در صورتی که هوش‌مصنوعی می تواند با تغییرات جزئی در برنامه نویسی، خود را با فناوری ‌های جدید تطبیق دهد. به این خاطر با پیشرفت فناوری، نیاز به هوش‌مصنوعی در حسابداری بیشتر خواهد شد.

هوش‌مصنوعی می‌تواند با به کار بردن تکنیک‌ها و روش‌های جدید در کار، حسابداری را از مدل‌های سنتی تغییر می دهد و مدرن تر خواهد شد.

پس در حسابداری مدرن، با استفاده از هوش‌مصنوعی انجام امور مالی با پیشرفته‌ترین و جدیدترین روش‌ها و به طور دقیق و با سرعت زیاد انجام خواهد گرفت. در نتیجه هوش مصنوعی قادر است حسابداری مدرن را بالاتر برده و مدرن تر شود.

3- مفهومی دیگر از مقاله هوش مصنوعی در حسابداری را شرح دهید؟

در جواب این سوال یک مفهوم کلی از هوش‌مصنوعی در حسابداری داشته باشیم، هوش‌مصنوعی هوش ماشین‌ها خواهد بود که از هوش انسان شبیه سازی گشته. در مواردی همچون حل مسئله و تجزیه و تحلیل، از هوش مصنوعی استفاده خواهد شد. برنامه‌های کاربردی زیادی از هوش مصنوعی وجود خواهد داشت.

این فناوری در امور حسابداری و مالی نیز کاربردهای فراوانی خواهد داشت. در حسابداری برای کارهایی از جمله گزارش گیری مالی، تجزیه و تحلیل اطلاعات، اطمینان بخشی از عملیات و… از هوش مصنوعی استفاده خواهد شد.

 توسط هوش‌مصنوعی، همه ی این عملیات با دقت و سرعت زیاد انجام می پذیرد و هزینه ‌ها کم خواهد شد. در نتیجه امور حسابداری و مالی با موفقیت و پیشرفت‌های فراوانی انجام خواهد گرفت.

4- تفاوت هوش مصنوعی و برنامه نویسی در چه می باشد؟

تفاوت هوش مصنوعی و برنامه نویسی در این می باشد که در برنامه نویسی، برنامه مشخصی توسط کاربر به سیستم داده خواهد شد و سیستم داده‌های ورودی را تجزیه و تحلیل می نماید و خروجی‌های مشخصی را ارائه خواهد داد. البته در هوش مصنوعی، هیچ برنامه از قبل تعیین شده به سیستم ارائه نخواه شد.

البته هوش‌مصنوعی، داده‌های ورودی و اقدامات کاربر را مشاهده خواهند کرد، و داده‌های مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل را جمع آوری کرده و تجزیه و تحلیل انجام خواهند داد، و نتایج را پیش‌ بینی می نمایند.

در واقع هوش مصنوعی فرآیندی می باشد که شبیه انسان عمل خواهند کرد و نظیر انسان رویدادها را بررسی کرده و تصمیم خواهند گرفت.

5- AI در حسابداری چیست؟

مدت‌ها می باشد که هوش مصنوعی یا همان AI در حسابداری، جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. به طوری که سازمان ‌ها با بهره گیری از AI در حسابداری پیشرفت چشمگیری خواهند داشت.

هوش‌مصنوعی در حسابداری با سرعت بخشیدن به کارها و همچنین افزایش امنیت اطلاعات و دقت تجزیه و تحلیل و گزارش اطلاعات، استفاده از نیروی انسانی را در امور مالی کاهش داده و باعث گشته که نیروی انسانی به وظایف مهم تر رسیدگی کرده و به رشد و پیشرفت سازمان کمک خواهد کرد.

نتیجه گیری

در حال حاضر با پیشرفت فناوری، سازمان‌ها برای انجام دقیق و آسان کارها از هوش مصنوعی استفاده می نمایند. هوش مصنوعی، علم ماشین‌های کامپیوتری می باشد که نظیر انسان شبیه سازی گشته، این علم در حسابداری و امور مالی نیز، کاربرد بسیار زیادی دارد و باعث آسان تر شدن کارها در سازمان می‌گردد.

با توجه به اهمیت و کاربرد هوش مصنوعی‌ در حسابداری، لازم می باشد که سازمان‌ها با کاربردهای آن آشنا بوده و در شاخه حسابداری کسب و کار خود، از هوش مصنوعی استفاده خواهند کرد.

برای اطلاع از پکیج های آموزشی استاد حامد ناصری می توانید روی لینک آن کلیک نمائید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *