مقالات

حسابدار کیست؟

برای اینکه توضیح دهیم حسابدار کیست؟ باید بدانید که در واقع وظیفه اصلی حسابدار این است که صحت کلیه معاملات پول را تأیید نماید و اطمینان حاصل نماید که تمام این معاملات قانونی بوده و از دستورالعمل های فعلی پیروی شده است.

امکان دارد که حسابدار برای انجام تصمیمات مالی و یا اظهارنامه مالیاتی برای یک شرکت به صورت قراردادی فعالیت نماید،همچنین امکان دارد آنها تصمیم بگیرند که برای افراد خصوصی کار کرده و در تصمیمات مالی ، اظهارنامه مالیاتی یا سایر موارد مرتبط با پول به آنها کمک نماید.

اگر شما نیز به دنبال استخدام حسابدار تمام وقت، یا استخدام حسابدار پاره وقت و یا حتی استخدام حسابدار خانم هستید این مطلب را حتما دنبال نمائید. شما در قدم اول باید بدانید یک حسابدار کیست و چه وظایفی دارد تا بتوانید یک حسابدار حرفه ای برای شرکت خود استخدام نمائید.

حسابدار کیست؟ و ظایف حسابدار چیست؟

حسابدار کیست؟ و ظایف حسابدار چیست؟

حسابدار توسط شماره ها و صورت های مالی ، سلامت یک شرکت ، سازمان یا فرد را با استفاده از مهارت های خود در ریاضی ، حسابداری ، قانون و امور مالی توضیح خواهد داد.

این افراد سود و زیان را تجزیه و تحلیل خواهند کرد و اطلاعاتی را که سرمایه گذاران و صاحبان مشاغل به آنها نیاز خواهند داشت را  برای ارزیابی عملکرد شرکت در طی یک دوره زمانی ارائه خواهند داد. این اطلاعات اساس گزارش یک شرکت و گزارش های تشکیل پرونده خواهند بود.

وظایف یک حسابدار:

۱- الزامات حقوق و دستمزدها را در سیستم تعیین خواهد کرد. داده های حقوق و دستمزد را حفظ می کند. حقوق و دستمزد ماهیانه را تهیه و پردازش می‌نماید.

تعریف جامع حسابداری
بیشتر بخوانید

۲- بودجه ها ، درآمد ، هزینه ها ، ورودی های حقوق و دستمزد ، فاکتورها و سایر اسناد حسابداری را تهیه و بررسی خواهد کرد.

۳- صورتهای مالی سود و زیان و گزارشهای حسابداری بسته و ماهانه را آماده خواهد کرد.

۴- روند درآمد و هزینه را تجزیه و تحلیل کرده و سطح بودجه مناسب را توصیه می‌نماید و از کنترل هزینه ها اطمینان حاصل می‌نماید.

۵- روند درآمد و هزینه را تجزیه و تحلیل خواهد کرد و سطح بودجه مناسب را توصیه می‌نماید

۶- جمع آوری، تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی برای تهیه خروجی حساب ها

حسابدار کیست؟ و وظیفه اصلی آن؟

حسابدار کیست؟ و وظیفه اصلی آن؟

با توجه به لیست مسئولیت‌ها و وظایف حسابدار که در بالا به آن اشاره شد، حسابداری را قادر خواهیم بود تا سیستمی در نظر بگیریم که در آن فرایند جمع آوری، ثبت و طبقه بندی اطلاعات و ارائه گزارش‌های مالی و صورت‌های حسابداری در شکل‌های مختلف انجام پذیرد.

نرم افزار حقوق و دستمزد چیست؟
با توضیحاتی که داده شد متوجه شدیم که وظیفه اصلی حسابدار شامل سه مرحله ثبت تمام امور مالی انجام شده در شرکت یا سازمان، تهیه گزارش های مالی مورد نیاز و ارائه آن به مدیریت می‌باشد.

علاوه برموارد گفته شده، حسابدار باید با درنظر گرفتن استانداردها و دستورالعمل های روز، از دقیق و قانونی بودن تمام معاملات شرکت اطمینان حاصل نمایند. حاصل کار یک حسابدار را گزارش های مالی مختلفی است که براساس این گزارش ها برای انجام امور مختلف و دستیابی به اهداف شرکت تصمیم گیری خواهد شد.

حسابدار کیست؟ و بازار کار آن؟

فارغ التحصیلان رشته های زیر می توانند در این مشاغل مشغول به کار شوند:

  • حسابداری
  • مدیریت ( بیشتر گرایش های مالی،برازرگانی، صنعتی و دولتی )
  • اقتصاد
  • بازار کار حسابداری و فرصت های شغلی
آموزش نحوه بستن سال مالی
بیشتر بخوانید

در ضمن فارغ التحصیلان قادر خواهند بود تا در کلیه موسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه های زیر مشغول به کار شوند:

  • حسابداری مالی: در کلیه شرکتها و موسسات تجاری و غیرانتفاعی
  • حسابداری صنعتی : در کلیه واحدهای صنعتی و شرکتهای تولیدی
  • حسابداری دولتی : در کلیه سازمانها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار و یا در صورت طی مراحل قانونی به عنوان ذیحساب و یا عامل ذی حساب
  • حسابداری مالیاتی : در ادارات دارایی و شرکت های حسابرسی
  • حسابداری بیمه : در موسسات و سازمان های بیمه ای و شرکت های حسابرسی
  • حسابداری بانک‌ها : در شعبه ها و سرپرستی بانک‌ها

بهترین گام برای شروع حسابداری

آموزش حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *