مقالات

سود تلفیقی چیست؟

سود تلفیقی چیست؟

سود تلفیقی چیست? نحوه تهیه صورت مالی تلفیقی!

برای اینکه بدانید سود تلفیقی چیست؟  بهتر است بدانید که در کسب و کار‌های  بزرگ یک شرکت مادر شامل شرکت‌ فرعی کوچک‌تری است، به صورت‌ مالی که شامل همه ی فعالیت‌ مالی شرکت‌ فرعی یا تابعه می باشد صورت مالی تلفیقی خواهند گفت. حال با این توضیحات به نظر شما سود تلفیقی چیست؟

در این مقاله به سوال سود تلفیقی چیست؟ پاسخ خواهیم داد و تعریف کلی از صورت مالی تلفیقی، تفاوت سود تلفیقی و سود اصلی، گزارشات تلفیقی، ارائه می دهیمه و همچنین به مزایا، معایب و کاربرد سود تلفیقی اشاره خواهیم کرد.

توضیح اینکه سود تلفیقی چیست؟

توضیح اینکه سود تلفیقی چیست؟

در حواب این سوال باید گفت که با ترکیب درآمدها و هزینه‌های شرکت‌های اصلی و فرعی، در حالیکه به سود دهی شرکت منجر گردد به سود حاصل شده تلفیقی خواهند گفت و در حالیکه تلفیق انجام شده منجر به زیان بشود، به زیان حاصله زیان تلفیقی خواهیم گفت.

 از راه‌هایی که شرکت‌ها‌‌ قادر خواهند بود تا به سود دست برسند، اقدام به خرید و فروش سهام دیگر شرکت‌ها‌‌ است. در حالیکه شرکتی سود خالص هر سهم خود را با سود حاصل از سهام دیگر شرکت‌ خریداری شده اعلام گند، به سود دهی برسد سود تلفیقی خواهیم گفت.

حال به نظر شما زیان و سود تلفیقی چه می باشد؟ ترکیب سود یا زیان شرکت‌‌ بعد از کسر تعدیلات (مانند معاملات درون گروهی) منجر به سود یا زیان خالص خواهد شد، که به سودوزیان به دست آمده سودو زیان تلفیقی می گوئیم.

نحوه حذف یک شرکت تابعه از تلفیق

منظور از حذف یک شرکت تابعه از تلفیق در سود تلفیقی چه می باشد؟ افراد تجاری جهت دستکاری نتایج شرکت‌‌ معمولا اقدام به حذف شرکت‌ تابعه از تلفیق خواهند کرد. به همین علت مقررات مربوط به حذف یک شرکت تابعه از تلفیق سخت گیرانه می باشد.

تجزیه و تحلیل مالی 
بیشتر بخوانید

زمانی که یکی از شرکت‌ تابعه بدهی زیادی داشته باشند، برای بهبود نسبت اهرمی گروه اقدام به حذف شرکت مذکور از تلفیق خواهند کرد. براساس استاندارد‌ مالی گزارشگری بین المللی، شرکت‌ فرعی نگهداری می شود برای فروش از تلفیق خارج و به عنوان دارایی‌ غیر جاری نگهداری شده برای فروش، در حساب‌‌ ثبت خواهد شد.

طبق استاندارد حسابداری شماره 18، اگر که کنترل بر واحد تجاری تابعه به صورت موقتی باشد، واحد تجاری مذکور از تلفیق حذف می شود. مطابق استاندارد‌ انگلستان شرکت‌ تابعه اگر که فعالیت نامتجانس داشته باشد، از تلفیق حذف می گردد.

تفاوت سود تلفیقی و سود اصلی

حال به نظر شما تفاوت سود اصلی و سود تلفیقی چه می باشد؟ طبق استاندارد‌ حسابداری هر واحد تجاری (شرکت اصلی) باید علاوه بر صورت مالی اصلی نسبت به ارائه صورت مالی تلفیقی اقدام کند. چرا که هر صورت‌ مالی منجر به ارائه دو نوع سود خالص (سود خالص اصلی و سود خالص تلفیقی) خواهد شد.

یکی از اصلی ترین تفاوت های بین سود خالص اصلی و سود خالص تلفیقی مربوط به سود‌ تحقق نیافته ناشی از معاملات درون گروهی بین شرکت‌ اصلی و شرکت‌ تابعه است. از دیگر دلایل تفاوت سود خالص شرکت اصلی و سود خالص تلفیقی به عدم تقسیم کامل سود شر‌کت‌ فرعی برخواهد گشت.

به زبان دیگر در صورت‌ مالی اصلی، میزان سود سهام تقسیمی، که برای شرکت اصلی درآمد و جریان منافع ایجاد شده است شناسایی خواهد شد، اما در صورت مالی تلفیقی (Consolidated Financial Statement)، سود شرکت‌ فرعی به صورت کامل منعکس خواهد شد.

امنیت نرم افزار ابری و مزایای نرم افزار حسابداری ابری
بیشتر بخوانید
صورت مالی تلفیقی چیست؟

زمانی که دارائی‌‌، بدهی‌‌، حقوق صاحبان سهام، درآمد، هزینه و جریان‌ نقدی یک شرکت مادر و شرکت‌ فرعی آن تحت یک صورت مالی یک واحد اقتصادی ارائه گردد به صورت مالی تهیه شده، صورت‌ مالی تلفیقی خواهند گفت.

در اصلصورت مالی تلفیقی، صورت‌ مالی یک گروه از شرکتی می باشد که گروه مذکور به عنوان شخصیت اقتصادی واحد محسوب خواهد شد. شرکت‌ مادر برای اینکه در مورد رفاه مالی شرکت مادر و شرکت‌ تابعه خود گزارش بدهد، طبق اصول حسابداری عمومی پذیرفته شده، باید صورت‌ مالی تلفیقی را تهیه نماید.

برای اطلاع از پکیج های اموزش حسابداری استاد حامد ناصری که به نوین ترین روش های آموزشی تهیه شده لینک آن را کلیک نمائید.

برای مطالعه بیشتر: امنیت نرم افزار ابری و مزایای نرم افزار حسابداری ابری

اگر نیاز به اطلاعات در زمینه آموزش حسابداری ویژه بازار کار را دارید بر روی لینک آن کلیک نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *