مقالات

ترازنامه چیست؟

ترازنامه چیست؟

ترازنامه چیست؟ و دلایل اشتفاده از آن؟

برای پاسخ این سوال که ترازنامه چیست؟ ابتدا باید بدانید که یکی از مواردی که برای ارزیابی عملکرد واحد تجاری مورد استفاده قرار خواهد گرفت ترازنامه است. اگر شما هم با مفهوم و تعریف ترازنامه آشنا نیستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اگر در مورد این مقاله و یا مفاهیم مالی سوالی داشتید میتوانید هم در بخش نظرات این صفحه سوال تان را مطرح کنید و هم  در صفحه اصلی استاد حامد ناصری سوالات خود را مطرح نمائید.

در اصل در تعریف ترازنامه باید گفت که یک صورت مالی است که به واسطه آن قادر خواهید بود تا وضعیت مالی سازمان را نمایش دهید. در ترازنامه سازمان مواردی نظیر دارایی ها، بدهی ها، حقوق سهام سازمان تعیین خواهد شد.

شما عزیزان با مشاهده ترازنامه می توانید متوجه شوید که مجموعه دارای چه میزان بدهی هایی می باشد، چه دارایی هایی دارد و ارزش کل شرکت چه میزانی می باشد و مهمتر از همه این موضوع که حقوق صاحبان سهام سازمان چه میزان ثبت خواهد شد.

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما عزیزان پیش بیاید این است که نام دیگر ترازنامه چیست؟بهتر است بدانید که به ترازنامه، صورت وضعیت مالی نیز گفته میشود که به انگلیسی Balance Sheet است. همینطور هم نام دیگر ترازنامه بیلان نیز است.

اهمیت ترازنامه به حدی زیاد است که میتوان آن را به تصویر کشیده شده وضعیت اقتصادی یک مجموعه در نظر داشته باشید تهیه و ارائه ترازنامه به وسیله حسابرسان مجموعه و در پایان دوره های مالی انجام خواهد شد.

مالیات کسب و کار های اینترنتی
بیشتر بخوانید

تزارنامه چیست ؟ و از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

اکنون متوجه شده اید که ترازنامه چیست؟ اما سوالی که مطرح خواهد شد این است که ترازنامه از چه اجزایی تشکیل خواهد شد که در پاسخ باید بگوییم دارای 3 بخش اصلی دارایی، بدهی و سرمایه است .

در کل اطلاعاتی که در ترازنامه جای خواهد گرفت مربوط به معادله حسابداری است این اطلاعات تکمیل کننده معادله بوده و میتوانند وضعیت مالی شرکت را تعیین نماید.

این سه بخش میتوانند در یک دوره زمانی معین اطلاعات معادله حسابداری را تکمیل نماید و آن را به شکلی منظم ارائه دهد.

این معادله حسابداری به صورت زیر تعیین خواهد شد:

دارایی = بدهی + سرمایه (حقوق صاحبان سهام)

در ترازنامه همیشه در سمت راست قادر خواهید بود تا دارایی ها و در سمت چپ نیز بدهی ها و سرمایه ها را مشاهده نمائید در تعریف ترازنامه به زبان ساده میتوان گفت ترازنامه نشان دهنده میزان بدهی ها و سرمایه های سازمان است و مشخص خواهد کرد که صاحبان یک شرکت چه اندازه ای سرمایه گذاری داشته اند.

ترازنامه حسابداری چیست؟

ترازنامه حسابداری چیست؟

همان گونه که تا کنون متوجه شدهاید ترازنامه در حسابداری اطلاعاتی در مورد منابع اقتصادی و تعهدات و حق مالی سازمان ارائه خواهد داد و قادر خواهید بود تا از طریق آن دارایی ها و بدهی ها و سرمایه های سازمان را مشخص نمائید. در واقع این تعریف ترازنامه همان چیزی است که در بخش بالا به توضیح آن پرداختیم و شما عزیزان میتوانید با استفاده از ان اطلاعات لازم را در مورد وضعیت مالی شرکت را به دست آورید.

IFRS چیست؟
بیشتر بخوانید

تاریخ ترازنامه چیست؟

باید در ترازنامه تاریخی درج نمائید تا بتوانید اطلاعاتی که بعد از تاریخ ترازنامه وارد خواهید کرد را افشا نمائید. به این ترتیب در صورتی که رویدادی پس از تاریخ ترازنامه وارد نمائید نشان دهنده آن می باشد که فرض تداوم فعالیت در این شرکت نامناسب می باشد.

اقلام ترازنامه چیست؟
  • عنوان ترازنامه حسابداری

در این بخش باید «نام کامل واحد اقتصادی»، «نام گزارش یا صورت وضعیت مالی» و «تاریخ گزارش» را درج نمائید که نام کامل واحد تجاری را باید در سطر اول درج بفرمائید، نام گزارش باید در سطر دوم و تاریخ گزارش باید در سطر سوم درج گردد که این تاریخ باید آخرین روز از دوره مالی باشد نظیر 29/12/1401.

  • واحد اندازه گیری ترازنامه در حسابداری

 واحد اندازه گیری در کشور ما ریال می باشد و باید بر این اساس آن گزارش ها تعیین گردد.

  • جمع حساب‌ها در ترازنامه یا بیلان

آخرین اجزا ترازنامه مربوط به جمع حساب ها است که باید دارایی ها که در ستون اول درج شود و بدهی و سرماه که در ستون دوم درج شده اند باهم جمع شوند. در ترازنامه مالی باید مجموع حساب ها با یکدیگر برابر باشند و باید زیر آن ها دو خط موازی کشید که نشان دهنده آن می باشد که حساب ها بسته شده اند.

اعزام حسابدار پاره وقت و تمام وقت

مالیات بر واردات

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *