مقالات

مهارت های مورد نیاز حسابدار چیست؟

مهارت های مورد نیاز حسابدار چیست؟

قبل از توضیح درباره اینکه مهارت های مورد نیاز حسابدار چیست؟ بهتر از ابتدا کمی درباره حسابداری این رشته پولساز آشنا شوید:

وظایف حسابداران مواردی مانند حسابرسی اسناد و صورت‌های مالی، بررسی و پرداخت صورت‌های بانکی، محاسبه مالیات و پرداخت آن است. بعضی از حسابداران، مسئولیت رسیدگی به حقوق کارمندان و محاسبه و پرداخت آنها را نیز بر عهده خواهند داشت.

برای موفقیت در این شغل، باید حتما از قبل در این حیطه تجربه داشته کسب کرده باشید و از آن مهم تر این است که با محاسبات و اعداد و ارقام مشکلی نداشته باشید و با این کار کنار بیایید.

این رشته جذاب زیرشاخه‌ ها و مشاغل مختلفی را شامل خواهد شد و حسابداران قادر  هستند در مشاغل مختلف مرتبط با حساب و کتاب فعالیت نمایند.

وظابف حسابدار چیست؟ و مهارت های مورد نیاز حسابدار ؟

وظابف حسابدار چیست؟ و مهارت های مورد نیاز حسابدار ؟

حسابداری را زبان تجارت هم میگویند، چرا که بسیاری از اطلاعاتی که مدیران و سرمایه گذاران برای ارزیابی و عملکرد مالی شرکت خود نیاز خواهند داشت را حسابداران در دنیای تجارت برای آن‌ها فراهم خواهند کرد. به طور کلی وظایف و مسئولیت‌های معمول حسابدار عبارت‌ است از:

 • حسابرسی و تجزیه‌ و تحلیل عملکرد مالی
 • تدوین و ارائه گزارش‌های مالی
 • تهیه حساب و اظهارنامه مالیاتی
 • نظارت بر مخارج و بودجه
 • پیش‌بینی مالی و تجزیه‌وتحلیل ریسک
 • مشاوره در مورد کاهش هزینه‌ها و افزایش شود

مهارت های مورد نیاز حسابدار چیست؟ و چرا این مهارتها لازم است؟

در هر سازمانی بخشی از الزامات، برای برقراری ارتباط موثر با همکاران و مدیران وجود خواهد داشت،همچنین برای برقراری ارتباط با سهامداران و مدیران شرکت و سازمان‌هایی مانند مالیات و بیمه داشتن مهارت‌های ارتباطی از اهمیت بالایی برخوردار است. حسابدار موفق سعی خواهد کرد این مهارت ها را روز به روز در خود گسترش داده و از موقعیت های مختلف برای رشد استفاده خواهند کرد.

آموزش حسابداری و علوم مالی
بیشتر بخوانید

دقت و تمرکز بالا

دقت و تمرکز ، برای حسابدار موفق از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. در واقع حسابداری شغلی است که با ارقام ریز و درشت کار می باشد، بنابراین باید قادر باشید تا با دقت و تمرکز بالایی اتفاقات مالی را درج و کار روزانه خود را به‌صورت دقیق کنترل نمایند.

رازداری در مورد اطلاعات مالی

حسابدار هر سازمانی باید مورد اعتماد آن سازمان قرار گرفته باشد و همچنین از کلیه اطلاعات مالی و اطلاعات سهامداران آگاه باشد اما به همین دلیل حتما باید حسابدار رازدار باشد و از افشای اطلاعات پرهیز نماید.

بدنبال حسابدار شدن حرفه ای هستید؟ فقط کافی که

پکیج آموزش حسابداری ویژه بازار کار را فقط یک بار دنبال کنید.

تجزیه و تحلیل اطلاعات و محاسبات دقیق

تجزیه و تحلیل اطلاعات و تهیه گزارش های مالی دقیق برای تصمیم گیری های کلان مدیریتی، از مهم‌ترین وظایف هر حسابداری خواهد بود. به همین دلیل لازم است یک حسابدار توانایی بالایی برای تحلیل و نتیجه گیری درست بر اساس اطلاعات مالی شرکت را داشته باشد.

تجزیه و تحلیل اطلاعات و محاسبات دقیق

تجزیه و تحلیل اطلاعات و تهیه گزارش های مالی دقیق برای تصمیم گیری های کلان مدیریتی، یکی از مهم‌ترین وظایف هر حسابداری خواهد بود. به همین دلیل لازم است یک حسابدار توانایی بالایی برای تحلیل و نتیجه گیری درست بر اساس اطلاعات مالی شرکت را داشته باشد.

توانایی کار با نرم افزارهای مختلف حسابداری

در حال حاضر همه سازمان ها و شرکت ها، نرم افزارهای حسابداری به عنوان نرم افزارهای مدیریتی و مالی مورد استفاده قرار داده اند به همین خاطر حسابداران باید توانایی کار با این نرم افزارها را تا حد قابل قبولی بلد باشند.

مالیات حقوق شغل دوم
بیشتر بخوانید

توجه داشته باشید که یک حسابدار حرفه‌ای باید بر نرم افزارهای آفیس هم تسلط داشته باشد و با نحوه حسابداری در اکسل هم آشنایی داشته باشد.

آشنایی با قوانین مربوطه و آیین نامه ها

تمامی حسابداران باید بر قوانین مالی تسلط کافی داشته باشند. اطلاع از آیین نامه ها، بخشنامه ها و قوانین مربوط  به نحوه محاسبه حقوق پایه، اضافه کاری، سایر مزایا قادر است مهارت یک حسابدار را افزایش دهد.

برای اطلاع از محصولات استاد حامد ناصری روی لینک آن کلیک نمائید.

مهارت های مورد نیاز حسابدار چیست؟ و قوانین مالی و مالیاتی ضروری که یک حسابدار باید بداند.

مهارت های مورد نیاز حسابدار چیست؟ و قوانین مالی و مالیاتی ضروری که یک حسابدار باید بداند.

اهمیت دانستن قوانین مالی و مالیاتی به این خاطر زیاد است که اشتباه و سهل انگاری در این مورد قابل جبران نبوده و هزینه های زیادی را به سازمان تحمیل خواهد کرد. از جمله قوانینی که هر حسابداری باید به آن تسلط داشته باشد عبارتند از:

 • مالیات بر ارزش افزوده
 • مالیات عملکرد
 • مالیات بر حقوق پرسنل
 • مالیات تکلیفی
 • معافیت های مالیاتی
 • بخشنامه های مالیاتی کشور

بهترین گام برای شروع حسابداری

حسابرسی بیمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *