مقالات

حسابرسی بیمه

حسابرسی بیمه چیست؟

حسابرسی بیمه در واقع بررسی بیمه ای من جمله پروسه های اداری موجود در اداره تامین اجتماعی می باشد که برای بازشناسی کارگران و تمهید حق و حقوق بیمه ای آنها صورت خواهد گرفت.

در این نوع حسابرسی که به حسابرسی تامین اجتماعی هم معروف شده مخارج مربوط به کار تشخیص داده خواهد شذ، در اصل در این گونه حسابرسی کلیه هزینه هایی که برای کارگران در نظر گرفته می شود با حق بیمه آنها ارزیابی و اخذ خواهد شد.بهتر است بدانید که در حسابرسی بیمه درآمدهای موسسه یا کارگاه ها مدنظر واقع نخواهد شد در عوض فقط مخارج مربوط به کار تشخیص داده خواهد شد و همچنین اسناد و مدارک مرتبط با آن مورد ارزیابی واقع خواهد شد.

این نوع حسابرسی در زندگی کارکنان، گارگران و …قادر است نقش بسزایی ایفا نماید ، چرا که حق بیمه برای آنان به منظور برخورداری انسان از خدمات تامین اجتماعی است و برای زندگانی و تندرستی بیمه شده ها و اعضای خانواده آنها موثر خواهد بود.

 اهداف حسابرسی بیمه چیست؟

این نوع حسابرسی با دو هدف عمده صورت خواهد گرفت:

  • کارفرما حق بیمه پرسنل را رعایت کند.

به دلیل اینکه بنیاد تامین اجتماعی مطلع شود که صاحب کار حق بیمه پرسنل را رعایت کرده است یا خیر ، موظف است مدارک مرتبط به حقوق نظیر فهرست بیمه و مالیات حقوق پرسنل را وارسی نماید.

صاحب کار وظیفه دارد تمامی مدارک مورد نظر را در دسترس شخص رسیدگی کننده قرار دهند.

  • صاحب کار در عقد قرارداد و پرداخت حقوق، قانونی عمل نماید.
سنوات چیست؟
بیشتر بخوانید

 حسابرسی بیمه به این خاطر انجام می شود که صاحب کار حتما عقد قرارداد و پرداخت حقوق را به صورت قانونی اعمال کند. مطابق ضوابط تامین اجتماعی حقوق ادا شده به اشخاص غیر از بیمه شدگان موسسه هم، دربرگیرنده بیمه تامین اجتماعی می باشد و صاحب کاران باید هنگام پرداخت حقوق این اشخاص این مسئله را مدنظر قرار خواهند داد.

به این خاطر اشخاص رسیدگی کننده جهت مهار این مسئله و آگاهی از صحت یا نادرست بودن آن قرارداد ها، صورتحساب کارمزدی، فاکتور های حاوی کارمزد و پرداخت کارمزد ها را ارزیابی خواهند کرد.

 کاربرد حسابرسی بیمه چیست؟

کاربرد حسابرسی بیمه چیست؟

در رابطه با پاسخ این سوال که کاربرد حسابرسی بیمه چیست؟ باید گفت که، بیمه مانند یک ضامن میان موسسه بیمه کننده و بیمه شده به حساب خواهد آمد که در صورت ایجاد هر نوع پیشامد ناخودآگاه و غیر عمدی مخارج ایجاد شده به بیمه دهنده به وسیله موسسه بیمه کننده پرداخت خواهد شد. به طور کلی حق بیمه به صورت سالانه واریز خواهد شد که به وسیله موسسات بیمه ای اخذ می شوند. با ملاحظه به دشواری کار  در حال حاضر و سختی هایی که وجود دارد بیمه نظیر یکی فاکتور های عمده در زمان قرارداد کاری به شمار خواهد آمد.

این نوع حسابرسی مانند یک ارزیابی جامع برای بررسی حساب های هزینه ای موسسات متنوع می باشد که نمایانگر حق مخارج بیمه ادا شده به وسیله موسسات می باشد. بدر واقع  حسابرسی بیمه جهت اعتماد و اطمینان از پرداخت بیمه های موسسات در مسیر کار می باشند.

 حسابرسی بیمه چگونه انجام می گردد؟

شعبه های متنوع بنیاد تامین اجتماعی حق نظارت دوره ای از دفاتر قانونی موسسات حقیقی و حقوقی را خواهند داشت. البته اینکه حسابرسی بیمه چگونه انجام می شود؟ و شیوه حسابرسی تامین اجتماعی به چه نحوی است؟ در این بخش به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت:

آموزش حسابداری
بیشتر بخوانید

در کل مراحل زیر سپری خواهند شد تا نظارت به این نوع حسابرسی در یک موسسه صورت پذیرد:

  • در ابتدا اعمال این حسابرسی از شعبه ای که پرونده موسسه در آن مورد ارزیابی واقع می شود صادر خواهد شد.
  • اسناد مرتبط به این نوع حسابرسی به شرکت های حسابرسی تامین اجتماعی فرستاده شده و یا این شرکت ها اسناد مرتبط را از بنیاد تامین اجتماعی تقاضا می نمایند.
  • همیشه پیش از آغاز پروسه حسابرسی بیمه ، فرم های ویژه به موسسه مدنظر صادر خواهند شد تا داده های مرتبط به دفاتر قانونی و تاییدیه های مالیاتی در آن درج شوند.
  • موسسه، فرم های اخذ شده را کامل می کنند و به شعبه مرتبط و یا شرکت حسابرسی تامین اجتماعی می فرستند.
  • شرکت های حسابرسی پس از ارزیابی اسناد ، دستاورد ها را در فرم های ویژه وارد و به بخشی که پرونده بازخواستی موسسه در آن بررسی خواهد شد ارسال می نمایند.
  • در پایان نیز شعبه پس از اخذ گزارش مقدار بدهی این نوع حسابرسی موسسه را ارزیابی و گزارش می نماید.

برای اطلاع از محصولات استاد حامد ناصری بر روی لینک آن کلیک نمائید.

علی الحساب چیست؟

مهارت های مورد نیاز حسابدار چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *