مقالات

علی الحساب چیست؟

علی الحساب چیست؟

علی الحساب چیست؟ مالیات و ثبت حسابداری علی الحساب

علی الحساب چیست؟ مالیات و ثبت حسابداری علی الحساب

در این مقاله تصمیم داریم درباره علی الحساب چیست؟ صحبت بکنیم که شاید سوال بسیاری از شما عزیزان است.

در حسابداری و مالی اصطلاحات مختلفی بابت دریافت‌ها، پرداخت‌ها، هزینه‌ها و درآمد می توانید پیدا کنید. از جمله ی این اصطلاحات می توان به پیش پرداخت و علی الحساب اشاره نمائیم که کاربرد زیادی هم دارند. یک حسابدار باید بداند پیش پرداخت و علی الحساب چيست و همچنین با نحوه ثبت حسابداری نیز آشنا باشد.
برای دریافت اطلاعات بیشتر دزباره علی الحساب در ابتدا باید به این پرسش پاسخ دهیم که  علی الحساب چیست و بعد از  آن در رابطه با تعریف علی الحساب دریافتی، پرداختی، ماهیت علی الحساب، ثبت حسابداری علی الحساب، تفاوت علی الحساب و پیش پرداخت و … توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

اطلاعات تکمیلی درباره علی الحساب چیست؟

تمام شما عزیزان کم و بیش واژه علی الحساب به گوشتان خورده و می‌دانید علی‌الحساب به چه معناست. در پاسخ به سوال علی الحساب چیست باید بگوئیم که علی الحساب در امور حسابداری و معاملات هنگامی به کاربرده خواد شد که شخصی حقیقی یا حقوقی از کارفرمای خود مبلغی زودتر از موعد دریافت نماید.

به مبلغی که به این صورت دریافت شده علی الحساب گفته خواهد شد، همین طور هم در رابطه با حقوق نیز واژه علی الحساب زیاد شنیده خواهد شد که در پاسخ به علی الحساب حقوق یعنی چه؟

می‌توان گفت مبلغی است که کارگر از صاحب کار یا شرکت خود قبل از زمان پرداخت حقوق بنا به نیاز و با درخواست مستقیم دریافت می نماید و در پایان ماه هم این مبلغ از حقوق قابل پرداخت کسر خواهد شد گفته می شود.

حقوق اداره کار 1403
بیشتر بخوانید

صورتحساب علی الحساب چیست؟

زمانی که کارفرمایی در پروژه‌های مختلف با چند پیمانکار به صورت همزمان مشغول به فعالیت هستند و بر حسب نیاز در حین کار اقدام به پرداخت علی الحساب به پیمانکارها کنند، در این حالت به گزارش اخذ شده از سیستم در خصوص علی الحساب‌های پرداختی صورتحساب علی الحساب گفته خواهد شد.
همینطور زمانی که یک پیمانکار چند پروژه همزمان دارد و از همه ی آن‌ها اقدام به اخذ علی الحساب نماید، به صورتحساب یا گزارش تهیه شده در رابطه با علی الحساب‌های دریافتی، صورتحساب علی الحساب گفته می شود.

تعریف علی الحساب دریافتنی

علی الحساب دریافتنی یک حساب دارایی می باشد. این حساب برای پرداختی­‌هایی به صورت علی الحساب بوده تا در آینده در قبال اسناد و مدارک بابت فعالیت انجام می شود در گذشته، باید تسویه شوند.

تعریف علی الحساب پرداختنی

علی الحساب پرداختنی یک حساب بدهی می باشد برای دریافتی­‌هایی که به صورت علی الحساب هستند و در آینده نیز در قابل اسناد و مدارک بابت فعالیت انجام داده توسط شرکت در زمان گذشته، باید تسویه شوند.

ماهیت علی الحساب چیست؟

ماهیت علی الحساب چیست؟

در معادله اصلی حسابداری دارایی‌ها در سمت راست و بدهی و سرمایه در سمت چپ معادله قرار خواهند گرفت. حساب‌هایی که متعلق به سمت راست معادله مذکور هستند با ماهیت بدهکار و حساب‌های متعلق به سمت چپ معادله حسابداری با ماهیت بستانکار شناخته خواهند شد.

همچنین علی الحساب دریافتنی یک حساب دارایی است که با ماهیت بدهکار هستند. از سوی دیگر با توجه به اینکه علی الحساب پرداختنی یک حساب بدهی می باشد و باید در سمت چپ معادله حسابداری قرار بگیرد با ماهیت بستانکار شناخته خواهند شد.

سوت زنی مالیاتی
بیشتر بخوانید
ماهیت علی الحساب مالیات

حسابداری به عنوان ابزار برقراری ارتباط و گزارش نتایج عملیات یک شرکت به مالکان، طلبکاران، سرمایه گذاران و … استفاده می شود. یکی از بحث‌هایی که کاربرد زیادی در بخش مالی و حسابداری هر شرکت، بحث مالیات دارد. شرکت‌ها مطابق مقررات موظف هستند تا در دوره‌های مشخص شده نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند.
برای جلوگیری از ضرر و زیان و عواقب بعدی، شرکت‌ها قبل از رسیدن موعد رسیدگی مالیاتی و قطعی شدن مبلغ مالیات، اقدام به پرداخت مالیات به اداره دارایی میکنند.

به این مبلغ پرداخت شده علی الحساب مالیات گفته خواهد شد. علی الحساب مالیات پرداخت شده که نوعی پیش پرداخت نیز به حساب خواهد رفت با ماهیت بدهکار می باشد.

برای اطلاعه از محصولات آموزشی فوق العاده استاد حامد ناصری کافی است روی لینک آن کلیک نمائید.

کاربرگ حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *