مقالات

مالیات طلا

مالیات طلا

مالیات طلا مالیاتی است که در هنگام فروش طلا بر اساس نرخی که قانون تعیین می کند از خریداران اخذ و توسط فروشنده به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز می شود. نحوه محاسبه میزان مالیات بر ارزش افزوده طلا طبق قانون جدید مالیات بر طلا به این صورت است که نرخ 9 درصد فقط برای دستمزد و سود اعمال می شود و اصل مبلغ طلا از مالیات معاف است.

یکی از انواع مالیات هایی که امروزه از شهروندان اخذ می شود و در زمره مالیات های غیرمستقیم قرار می گیرد، مالیات بر ارزش افزوده کالا و خدمات است که در یک تعریف ساده، مالیاتی است که به صورت غیر مستقیم و علاوه بر قیمت محصول کالاها یا خدمات ارائه شده از مصرف کنندگان آن کالاها و خدمات جمع آوری می شود.

مالیات بر ارزش افزوده برای طیف وسیعی از کالاها و خدمات اعمال می شود که طلا یکی از انواع آن است. پس از تصویب قانون جدید مالیات بر طلا یا به عبارتی قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، میزان مالیات طلا به میزان قابل توجهی کاهش یافت و نحوه محاسبه آن دستخوش تغییرات چشمگیری شده است. به همین دلیل لازم است قوانین مربوط به مالیات طلا را بدانید.

بنابراین در این مقاله ابتدا به این سوال پاسخ می دهیم که مالیات طلا چیست؟ در ادامه به بررسی وضعیت مالیات و قانون جدید آن می پردازیم و در پایان حذف مالیات بر ارزش افزوده طلا و نحوه محاسبه میزان مالیات بر ارزش افزوده طلا را توضیح می دهیم.

مالیات طلا چیست؟

مالیات طلا چیست؟

یکی از انواع مالیات هایی که در نظام مالیاتی کشورمان تعریف شده و از مودیان اخذ می شود، مالیات طلا است. البته مالیات طلا در واقع مالیات بر ارزش افزوده طلا است و بنابراین یکی از انواع مالیات بر ارزش افزوده است. بنابراین قبل از پاسخ به این سوال که مالیات طلا چیست و مالیات بر ارزش افزوده چگونه محاسبه می شود؟ ابتدا باید مالیات بر ارزش افزوده را تعریف کنیم.

لیست حقوق و دستمزد
بیشتر بخوانید

مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات غیرمستقیم است که از مصرف کنندگان کالا و خدمات اخذ می شود. با این توضیح که در فرآیند تولید محصول و خدمت و تحویل آن به دست مصرف کننده بر ارزش آن افزوده می شود. این ارزش افزوده کالا یا خدمات به عنوان بخشی از قیمت آن کالا یا خدمات توسط تولیدکننده از مصرف کننده دریافت و به حساب سازمان مالیاتی کشور واریز می شود.

با توجه به تعریف مالیات بر ارزش افزوده فوق، در تعریف مالیات بر طلا یا مالیات بر ارزش افزوده طلا می توان گفت که این مالیات، مالیاتی غیرمستقیم بر اساس نرخ تعیین شده در قانون و بر اساس ارزش اولیه طلا است. سود فروشنده و سود حاصل از فروش طلا از خریداران و مصرف کنندگان آن وصول و توسط فروشنده به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز می شود که البته اخیراً تغییراتی داشته و فعلاً فقط برای حقوق است: تولید طلا و سود فروشنده آن است که منتسب است نه طلای اصلی.

نرخ مالیات طلا

بر اساس قانون قدیم مالیات بر ارزش افزوده، نرخ مالیات بر طلا 9 درصد تعیین شد که باید از طریق سامانه مالیات بر ارزش افزوده که یکی از سامانه‌های مالیاتی است مانند عملیات الکترونیکی tax.gov.ir انجام شود. . سیستم. حقوق دریافت خواهید کرد. این مبلغ شامل ارزش اصلی طلا، هزینه های تولید و سود فروشنده طلا بود که اعتراض دست اندرکاران بازار طلا را برانگیخت.

دلیل مخالفت ما با مالیات بر ارزش افزوده طلا این بود که طلا اساساً یک کالای سرمایه ای است و کالای مصرفی محسوب نمی شود. بنابراین نباید مشمول مالیات بر ارزش افزوده جمع آوری شده از مصرف کنندگان طلا شود. این اعتراض باعث شد تا شورای اسلامی قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کند که بر اساس آن طلای اصل از پرداخت مالیات معاف است و مالیات طلا با نرخ 9 درصد فقط شامل دستمزد تولید و درآمد طلا می شود. از فروشنده سود. گرفتن قیمت روز طلا و سکه بر اساس عوامل مختلفی از جمله تورم، نوسانات ارز، نرخ سود سپرده های بانکی و عرضه و اسناد خزانه و همچنین عرضه و تقاضای این فلز گرانبها در سطح جهانی تعیین می شود. نحوه محاسبه آنلاین قیمت طلا را نیز می توان با در نظر گرفتن قیمت فعلی طلای 18 هزار تومانی، مالیات بر ارزش افزوده، دستمزد طلا و سود فروشنده آن انجام داد.

تعریف جامع حسابداری
بیشتر بخوانید

بر اساس قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، مالیات طلا با نرخ 9 درصد فقط به حقوق و سود طلافروشان تعلق می گیرد و طلای اصل از پرداخت مالیات معاف است. برای کسانی که می خواهند در زمینه مقایسه سرمایه گذاری طلا و سکه اطلاعات بیشتری کسب کنند،

فراموش نکنید مطالعه کنید :مالیات غیر مستقیم چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *