مقالات

کارگزینی چیست

کارگزینی چیست

در حال حاضر استخدام شدن در سازمان ها و ارگان های گوناگون نیاز به طی کردن مراحلی خواهد داشت و اشخاص برای استخدام باید به واحد کارگزینی مجموعه مراجعه نمایند. در این مقاله تصمیم داریم صفر تا صد کارگزینی چیست را به شما معرفی نمائیم و شما عزیزان را با وظایف واحد کارگزینی آشنا سازیم.

تعریف کارگزینی چیست ؟

در سازمان ها و شرکت های بزرگ دارای بخشی تحت عنوان واحد کارگزینی می باشند که زیر مجموعه ای از بخش مدیریت منابع انسانی است که به عنوان یکی از بخش های مهم در سازمان محسوب می گردد.

در مرحله نخست برای استخدام کردن نیروی جدید شخص باید از فیلتر واحد کارگزینی عبور نماید تا قادر باشند تا مراحل استخدام را طی نماید. سوالی که امکان دارد برای شما مطرح گردد این خواهد بود که کارگزینی چیست و چه وظایفی برعهده  خواهد داشت و چه کاری در این واحد انجام می گردد که اهمیت زیادی خواهد داشت؟

در اصل در تعریف شغل کارگزینی میتوان گفت این شغل برای جذب نیرو و ارزیابی اشخاص واجد شرایط برای استخدام، ایجاد انگیزه میان نیروهای کاری و ارزیابی فعالیت کارمندان در سازمان تعریف می گردد. در اصل میتوان گفت نخستین مرحله ای که شخص برای استخدام شدن باید طی نماید مراجعه به واحد کارگزینی است.

در این واحد ارزیابی های گوناگون از اشخاص به عمل خواهد آمد تا در نهایت نیروی کاری فعال و مورد نیاز مجموعه استخدام گردد. در بخش کارگزینی سازمان اطلاعات و ویژگی های اشخاص ذخیره می گردد و پرونده استخدامی اشخاص در این بخش میتواند اطلاعات جامعی درباره پرسنل سازمان در اختیار قرار بدهد.

بودجه چیست؟
بیشتر بخوانید

کارگزینی چیست و تفاوت آن با مدیریت منابع انسانی

کارگزینی چیست و تفاوت آن با مدیریت منابع انسانی

شما عزیزیان اکنون میدانید کارگزینی چیست اما سوالی که مطرح می گردد این می باشد که تفاوت کارگزینی با مدیریت منابع انسانی چیست و این دو بخش در سازمان چه فعالیت هایی انجام خواهند داد.

به طور کلی میتوان گفت بخش مدیریت منابع انسانی مربوط به کل نیروی کاری سازمان خواهد بود و یک بخش بزرگ را شامل می گردد اما بخش کارگزینی زیر مجموعه ای از بخش مدیریت منابع انسانی می باشد که بر جذب نیرو و ارزیابی عملکرد و سیاست مدیریت منابع انسانی تمرکز خواهند داشت.

 به زبان ساده درباره اینکه تفاوت مدیریت منابع انسانی با کارگزینی چیست میتوان گفت بخش کارگزینی بررسی های لازم را درباره عملکرد پرسنل و ویژگی های اشخاص واجد شرایط برای استخدام انجام خواهند داد و گزارشاتی را به بخش مدیریت منابع انسانی ارسال می نمایند تا بر اساس فعالیت های صورت گرفته تصمیمات لازم را اتخاذ نمایند. ( آموزش حسابداری )

حکم کارگزینی چیست ؟

تا حدودی با بخش کارگزینی آشنا گشتید اما مسئله مهمی که در مورد کارگزینی مطرح می گردد این خواهد بود که حکم کارگزینی به چه دردی میخورد و این حکم چه کاربردی خواهد داشت؟

پس از آن که بررسی های لازم برای استخدام اشخاص انجام  گشت بر اساس آن که شخص باید به مدت معلوم استخدام گردد و در صورت نیاز استخدام او تجدید گردد و یا در صورتی که شخص به صورت مادام العمر استخدام گردد حکم کارگزینی که برای شخص صادر می گردد متفاوت می باشد.

در اصل میتوان گفت از فرم کارگزینی نوع استخدام پرسنل را تعیین نمائیم که برای استخدام مادام العمر به آن حکم پرسنلی و برای استخدام برای مدت معین و نیاز به تجدید استخدام قرارداد پرسنلی به کار خواهد رفت.

تعریف استراتژی عملیات
بیشتر بخوانید

در پاسخ به سوال حکم کارگزینی چیست باید گفت این حکمی است که برای شخص تازه استخدام شده در سازمان صادر می گردد و نشان دهنده شروع رسمی کار شخص است. رد حکم کارگزینی تعیین میشود که شخص چه وظایفی در سازمان برعهده خواهد داشت و در مورد وظایف کارمند و کارفرما در قبال هم توضیح داده خواهد شد.

ایجاد حکم کارگزینی در سازمان میتواند بار حقوقی برای سازمان داشته و به همین خاطر ارزش زیادی برای سازمان دارد.

از دیگر کاربرد های حکم کارگزینی میتوان به ارائه گزارش ارتقا شغلی پرسنل اشاره نمائیم که در این حکم به طور کلی تعیین می گردد.

به طور کلی همه ی امور مربوط به پرسنل در سازمان در احکام کارگزینی تعیین می گردد و هرآنچه در مورد ارتقا شغلی و ترفیع جایگاه و بالا رفتن حقوق و دستمزد نیاز می باشد ثبت گردد در این حکم گزارش داده خواهد شد.

به طور کلی میتوان گفت در حکم کارگزینی جایگاه پرسنل در چارت سازمانی تعیین می گردد و گزارش در مورد وضعیت شغلی و استخدامی اشخاص به بخش مدیریت منابع انسانی اطلاع داده خواهد شد.

اطلاعات حکم کارگزینی شامل اطلاعات هویتی شخص ، حقوق و دستمزد دریافتی پرسنل و جایگاه شغلی و سازمانی کارمند ثبت می گردد. ( پکیج آموزش حسابداری )

کارگزینی چیست و انواع آن

به صورت کلی بر اساس نوع سازمان و استخدامی که در ان صورت خواهد گرفت انواع حکم کارگزینی مطرح می گردد که عبارت خواهند بود از :

  • حکم کارگزینی شرکت های خصوصی

این حکم بر اساس نوع استخدام و احکام حقوقی تفاوت هایی با دیگر احکام خواهد داشت و شرکت های خصوصی معمولا مطابق با قانون کار و بیمه تامین اجتماعی استخدام قراردادی را در این احکام به ثبت خواهند رساند. در حالی که شرکت قصد استخدام رسمی اشخاص را به صورت دائمی داشته باشد حکم کارگزینی کارگران رسمی را صادر می نمایند.

  • حکم کارگزینی شرکت های دولتی
تعریف حسابرسی و استانداردهای حسابرسی
بیشتر بخوانید

در شرکت های دولتی نیز به صورت قراردادی پرسنل استخدام می گردند و حکم کارگزینی قراردادی به آن ها اعطا خواهد شد. در صورتی که اشخاص به استخدام رسمی دائمی شرکت های دولتی در بیایند برای آن ها حکم کارگزینی رسمی و اگر که استخدام به صورت قراردادی باشد قرارداد پرسنلی صادر خواهد شد.

  • حکم کارگزینی بازنشستگان

این حکم همان طور که از نامش مشخص می باشد برای بازنشستگان صادر خواهد شد و فرقی نمیکند که شخص درسازمان دولتی و یا خصوصی مشغول به کار بوده و این حکم برای همه پرسنل بازنشسته در ارگان های گوناگون صادر می گردد. بازنشستگان میتوانند برای دریافت حکم کارگزینی بازنشستگی به سایت صندوق بازنشستگی کشور مراجعه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *