مقالات

برات چیست؟

در تعریف اینکه برات چیست؟ باید بگوئیم که یکی از انواع اسناد تجاری است که امروزه جایگزین اسکناس شده و می تواند ضمانت پرداخت به حساب آید. مردم از این سند برای تضمین پرداخت در آینده استفاده می کنند. به عبارت دیگر قبض یک سند تجاری است که در آن دو نفر یک سری قراردادها را منعقد می کنند. سپس از طریق این سند، طرف اول تضمین می کند که مبلغ درج شده در فاکتور را در تاریخ ذکر شده به شخص دوم پرداخت کند. بدهکار این سند را به طلبکار می دهد و بدین ترتیب پرداخت مبلغ مشخص شده در تاریخ معین را تضمین می کند. تحویل دهنده برات بدهکار و دریافت کننده برات طلبکار است.

انواع برات چیست؟

در نظر داشته باشید که طبق قانون تجارت چهار نوع برات در بازار موجود است. می توانید آنها را دریافت کنید. این چهار نوع شامل اسناد ساده، مصالحه، مرجع و خارجی است. نوع ساده آن همان مدلی است که در سند بالا در مورد آن صحبت کردیم. نوع مرجع زمانی صادر می شود که دارنده این سند در سررسید و در تاریخ ذکر شده به پرداخت کننده مراجعه کند اما وجهی دریافت نکرده و با عدم پرداخت مواجه شود. در این مدل دارنده فاکتور شکایتی نمی کند و سند جدیدی از بدهکار دریافت می کند. این سند جدید یک نوع مرجع نامیده می شود.

البته برای استفاده از این سند باید یک سند ساده و رایگان وجود داشته باشد تا افراد بتوانند از آن به عنوان مرجع استفاده کنند. مدل دیگر نوعی سازش است که همنام سفته است و مردم با آن آشنا هستند. بر اساس این نوع سند، شخص تضمین می کند که مبلغ درج شده پرداخت شود و سفته به عنوان وثیقه صادر شود. سفته معمولاً برای اخذ اعتبار از ناشر استفاده می شود. ضمناً سفته به عنوان وثیقه در اختیار طلبکار قرار می گیرد. مدل خارجی همان سندی است که بین ملیت های مختلف صادر می شود. بسته به نوع کسب و کار خود، می توانید از یکی از این انواع اسناد استفاده کنید.

شرح وظایف مدیر تولید
بیشتر بخوانید

استفاده از این اسناد
به خاطر داشته باشید که ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که بارت برای چیست؟ این سند معمولاً برای درخواست انتقال استفاده می شود. به عنوان مثال اگر از شخصی ادعایی دارید و تاریخ پرداخت خسارت شما هنوز نرسیده است، می توانید از طریق این سند ادعای خود را به شخص دیگری منتقل کنید و در هزینه خود صرفه جویی کنید. علاوه بر این، افراد برای جلوگیری از خطرات احتمالی مرتبط با حمل پول از این نوع اسناد استفاده می کنند. معمولا افرادی که در سفرهای طولانی هستند پول نقد همراه خود ندارند و می توانند از این سند عالی برای انتقال پول استفاده کنند.

البته امروزه این روش چندان رایج نیست. با توجه به پیدایش روش های مختلف انتقال پول، مردم دیگر از قبوض برای این منظور استفاده نمی کنند. در صورتی که اطلاعات کاملی در مورد کاربردهای این سند عالی ندارید، می توانید سوالات خود را از افراد مجرب و وکلای مجرب در این زمینه بپرسید تا هیچ شبهه و سوالی باقی نماند. به این ترتیب در صورت لزوم می توانید از اسناد مختلف استفاده کنید و کار خود را بسیار آسان کنید.

مزایا و معایب انواع مختلف برات چیست؟

مزایا و معایب انواع مختلف برات چیست؟

در نظر داشته باشید که برات دارای مزایا و معایبی است که باید قبل از استفاده از آنها آگاه باشید تا بتوانید بدون کوچکترین مشکلی از این روش استفاده کنید. ابتدا به مزایای آن برای شما نگاه می کنیم. استفاده از این سند از انتقال مستقیم پول جلوگیری می کند. این روش به شما امکان می دهد تا امنیت پول خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. علاوه بر این، این سند می تواند امنیت تراکنش ها را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و بتوانید به راحتی تراکنش های خود را با افراد دیگر انجام دهید. البته این سند معایبی هم دارد.

افراد باید قبل از استفاده از این عیب ها خود را بشناسند. به عنوان مثال عدم شفافیت سیستم انتقال وجوه یکی از معایب استفاده از این روش است. این مشکل نیز به دلیل ثبت غیرقانونی انواع حواله ها به وجود می آید. پیدایش حواله های جعلی و انتشار حواله های بدون پشتوانه از دیگر معایب این نوع اسناد است که برای جلوگیری از به دردسر افتادن آن باید با احتیاط فراوان استفاده کرد. ( پکیج آموزش حسابداری )

پکیج حسابداری
بیشتر بخوانید

شرایط مهم پذیرش انواع برات چیست؟

برای اینکه بارنامه قبلا قانونی باشد و بتوان از آن به عنوان سند تجاری رسمی استفاده کرد، باید در هنگام صدور و دریافت آن به یک سری نکات بسیار مهم توجه کرد تا در آینده دچار مشکل نشوید. در مورد انواع اسناد در ماده 223 قانون تجارت می توانید با مطالعه این قانون مطالبی را فرا بگیرید. اولین نکته شناسایی صادرکننده این سند است. اطلاعات تماس کامل صادرکننده این سند باید همراه با مهر و امضا باشد. ضمناً کلیه مشخصات برات باید با مهر و امضاء درج شود تا شکی نباشد. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که این سند به نام شخص خاصی صادر می شود.

تحت هیچ شرایطی نمی توان این سند را به ارز حامل صادر کرد. اطلاعات تماس گیرنده باید با جزئیات ذکر شود. همچنین تاریخ نگارش این سند باید دقیقا و با حروف نوشته شود تا به هیچ وجه تغییر نکند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید محل پرداخت فاکتور نیز باید به طور دقیق مشخص شود. در صورت عدم رعایت هر یک از این شرایط، این سند یک سند غیرتجاری محسوب می شود و کارکرد تجاری خود را از دست می دهد و نمی توانید از آن به درستی استفاده کنید. نکته مهم دیگری که بسیاری از افراد نادیده می گیرند، تعداد نسخه های این سند است. این سند ممکن است در چندین نسخه صادر شود، بنابراین تعداد این نسخه ها باید به طور واضح و دقیق مشخص شود.

تعریف اینکه نکول برات چیست؟

شاید اصطلاح پیش فرض را شنیده باشید. معمولاً برات سندی است که برای شخص دیگری صادر می شود و شخص دوم باید با تمام مندرجات آن سند موافقت کند. در نظر داشته باشید که پذیرش این سند الزامی نیست و طرف دوم نمی تواند مفاد این سند را بپذیرد. نکول زمانی اتفاق می افتد که شخص دوم، شخصی که بدهکار است، پرداخت نشان داده شده در این سند را قبول نکند. همانطور که گفته شد پذیرش این سند اجباری نیست و ممکن است به طور نکول بپردازید. البته عیب درجات مختلفی دارد. مثلا ممکن است نفر دوم کل مبلغ این سند را قبول نکند. در این صورت نقص کلی وجود دارد. در برخی موارد ممکن است طرف دوم فقط بخشی از پرداخت را نپذیرد و در این صورت نکول جزئی رخ می دهد.

اوراق بهادار چیست؟ 
بیشتر بخوانید

محاسبه مالیات برات چیست؟ 

در نظر داشته باشید که چاپ و توزیع این سند بر عهده وزارت اقتصاد و دارایی است. این گروه تمبرها را نیز جمع آوری و باطل می کند. برای صدور این اسناد تجاری هزینه ای دریافت می شود. برای این اسناد باید مالیات پرداخت کنید. این مالیات تا مبلغ مندرج در این سند و حق تمبر صورتحساب می شود. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید تمبر است. در صورت عدم رعایت حق تمبر، مشمول جریمه می شوید و باید جریمه بپردازید.

در این صورت، شما متخلف شناخته می شوید و باید دو برابر حق تمبر را به عنوان جریمه پرداخت کنید. تمامی این نکات نکات مهم و قانونی هستند که باید بدانید و سپس از انواع اسناد تجاری استفاده کنید. اگر دانشی در این زمینه نداشته باشید ممکن است اتفاقات بدی بیفتد. پس بدون داشتن اطلاعات تخصصی وارد این حوزه نشوید. همچنین، بدون اطلاع از همه انواع فاکتورها استفاده نکنید. می توانید افراد و وکلا را در این زمینه استخدام کنید و اطلاعات خوبی کسب کنید. سپس از انواع مواد تجاری استفاده کنید. به این ترتیب مشکلی وجود ندارد و می توانید از این امکان به درستی استفاده کنید. ( پک آموزش حسابداری )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *