مقالات

سال مالی چیست؟

سال مالی چیست؟

سال مالی چیست؟ نحوه ایجاد، بستن و تغییر سال مالی چیست؟

درباره اینکه سال مالی چیست؟ بهتر است بدانید که حسابداران گزارشات و صورت‌های مالی که از برنامه مالی خواهند گرفت را باتوجه به هرسال مالی تطبیق داده و همینطور در پایان سال یا دوره مالی گزارشات موردنیاز را به مدیر عامل و سازمان امور مالیاتی کشور ارائه خواهند داد. نکته‌ مهم زمان شروع دوره مالی است که امکان دار د در هر شرکت گوناگون است.

در این مقاله تصمیم داریم تا همه ی نکات و موارد مورد نیاز و تغییر سال مالی ، نحوه ایجاد و بستن، ارائه گزارشات و تفاوت سال مالی با سال مالیاتی را آموزش بدهیم تا در زمان اجرای عملیات مالی در شرکت ها چه به صورت دستی و چه به صورت نرم‌افزاری دچار مشکل نگردید.

تعریف اینکه سال مالی چیست؟

در حسابداری و شروع ثبت‌های مالی یک شرکت،لازم است تا یک بازه‌ی زمانی مشخص را داشته باشیم تا قادر باشیم تاریخ گزارش‌هایمان را هم با مطابق آن انجام بدهیم. به بیان دیگر اگر بخواهیم جواب سوال سال مالی چیست را شرح بدهیم باید بگوییم که شخصیت های حقیقی و حقوقی برای جمع آوری و ارائه اطلاعات مالی شرکت و سازمان خویش زمانی را در نظر خواهند گرفت که به این زمان سال مالي یا دوره مالی گفته خواهد شد، یعنی صاحبان مشاغل در این بازه زمانی گزارشات خود را آماده و ارائه ارائه خواهند داد؛ دولت هم در این بازه بودجه بندی خود را انجام خواهد داد.

به طور معمول شروع سال مالی را با آغاز فروردین اعلام  می نمایند و تا پایان اسفند ماه ادامه دار خواهد بود، که به این بازه سال مالي تقویمی هم گفته خواهدد شد، اما امکان دارد شرکتی رویدادهای مالی خود را  طبق سال مالي تقویمی انجام ندهد، بنابراین دوره مالی در هر شرکتی می‌تواند گوناگون باشد.

رجحان محتوا بر شکل در حسابداری 
بیشتر بخوانید

اکنون بعد از دانستن اینکه مفهوم سال مالی چیست؟ لازم به ذکر است که:

  • دوره مالی یک دوره یک ساله یا همان دوره 12 ماهه می باشد.
  • بازرسی پرونده های مالیاتی، گزارشات مالی و … تماما برحسب سال مالي نوشته خواهند شد.

اگر نیاز به اطلاعات در زمینه آموزش حسابداری ویژه بازار کار را دارید بر روی لینک آن کلیک نمائید

سالی مالیاتی چیست؟

سالی مالیاتی چیست؟

دولت برای بررسی عملکرد سازمان ها طرحی را برنامه ریزی نمائید تا قادر باشید نظارت کامل و دقیقی بر تمامی شرکت‌های ثبت شده داشته باشد و برای این کار یک سال مالیاتی اجرا نمود، در این بازه زمانی سازمان‌ها باید عملکرد شرکت خود را در اختیار سازمان مالیات قرار خواهند داد.

تعریف دیگر اینکه سال مالیاتی چیست؟، این می باشد که طبق قانون شرکت‌های حقوقی وظیفه خواهند داشت تا در پایان دوره مالی، عملکرد یکساله‌ی شرکت و سازمان خود را در قالب اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی تقدیم کنند و همه ی بازرسی‌های دولتی و اقتصادی رویدادهای مالی خود را انجام داده باشند.
علاوه بر مواردی که توضیح دادیم،

سازمان امور مالیاتی بر اساس قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان برای جلوگیری از فرار مالیاتی نیز طرح سامانه مودیان مالیاتی را اجرا کرده است که در این طرح، اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول، ابتدا در سامانه مودیان مالیاتی ثبت نام انجام می‌دهند و بعد از /ان صورتحساب مالیاتی خود را در سامانه مودیان ارسال خواهند کرد.

حال که با تعریف سال مالیاتی چیست؟ آشنا گشتید دو نکته وجود خواهد داشت که باید درباره سال مالیاتی بدانید، این نکات عبارتخواهند بود از:

  • سال مالیاتی به منظور بررسی عملکرد سالیانه شرکت‌های مشمول مالیات اجرا می‌گردد.
  • همه ی گزارشاتی که به سازمان امور مالیاتی تحویل داده خواهند شد باید به امضای اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل برسند تا بیانگر درستی عملکرد یکساله سازمان باشند.
ارزش فعلی خالص NPV چیست؟
بیشتر بخوانید

سال مالی در ایران چه می باشد؟

سال مالي در ایران اول فروردین ماه برابر با آغاز سال شمسی؛ و تا پایان اسفند ماه همان سال ادامه دارد. البته امکان دارد شرکتی مطابق سالی مالی در ایران آغاز دوره مالی خود را شروع نکند، به طور مثال اول مهرماه را آغاز سال مالي خود بداند در این صورت همه ی معاملات شرکت گوناگون می باشد.

سال مالی در نرم‌افزار حسابداری

در دوره مالی چیزی که بسیار ئز اهمیت است گزارش دقیق اطلاعات آن سال مالي می باشد، که کاملا پروسه‌ای زمان‌بر می باشد اما باید برای بررسی دقیق عملیات‌های مالی با دقت این گزارش‌گیری انجام گردد.

نرم‌افزارهای حسابداری قادر است تا اطلاعات را به صورت دقیق و سریع بررسی نمایند و همه ی نرم‌افزارهای موجود این امکان را فراهم خواهند آورد که در هر دوره مالی گزارش‌گیری دقیق انجام خواهد شد. برای آموزش صفر تا صد ایجاد سال مالی می‌توانید از دوره حسابداری کاملا رایگان و جامع آموزش نرم افزار حسابداری استفاده نمائید.

ایجاد سال مالی چیست؟

توضیح دادیم که دوره مالی از ابتدای سال شروع خواهد شد و در همه ی شرکت‌های تولیدی، خدماتی و بازرگانی این پروسه‌ی مالی اجرا می گردد و هر زمانی که این سال مالي شروع شود باید یک دوره 12 ماهه را بگذارند. اما سال مالي چگونه ایجاد خواهد شد؟

این سال با بستن حساب های موقت و دائمی و انتقال حساب‌های دائمی از سال مالي قبل به سال مالي جدید آغاز می گردد.

 برای مطالعه بیشتر: صورت مغایرت بانکی

شروع سال مالی در حسابداری؟

به دوره مالی که اغلب یک دوره 12 ماهه می باشد و شروع آن از فروردین ماه اتفاق خواهد افتاد  شروع سال مالي گفته خواهد شد، که اکثرا تنها در حسابداری و رویدادهای مالی شرکت‌ها، سازمان‌ها و … کاربرد خواهد داشت.

حسابداری املاک و مستغلات
بیشتر بخوانید

در آغاز سال همه ی رویدادهای مالی که قابلیت انتقال به دوره جدید را دارند در دفاتر یادداشت خواهد شد و در پایان سال در صورت های مالی ارائه خواهد شد. به بیان دیگر مهم ترین کاربرد سال مالي در محاسبه وضع مالی سالیانه شرکت می باشد و برای آگاهی از وضع مالی شرکت و سازمان استفادهمی گردد. دومین کاربرد سال مالي تفکیک سود و زیان هر دوره به انضمام گزارش های دقیق خواهد بود.

بهتر است بدانید که اغلب شرکت ها در ابتدای فروردین ماه با اعلام پیش بینی می گردد سال جاری و بررسی صورت های مالی سال قبل، سال مالي جاری خود را آغاز می نماید

ایجاد سال مالی جدید در نرم‌افزار فرداد چگونه است؟

نرم‌افزار فرداد یکی از نرم‌افزار های یکپارچه و پیشرفته برای انجام فعالیت های حسابداری شرکت های کوچک و متوسط است. برای ایجاد سال مالي جدید در نرم‌افزار فرداد ابتدا در سربرگ حسابداری مالی، گزینه اطلاعات پایه و بعد از آن سال مالي را انتخاب خواهید کرد. بعد از طی کردن این مراحل، در پنجره باز شده گزینه جدید را انتخاب و نام سال مالي را وارد می‌کنیم. به عنوان مثال در این قسمت 1400 را یادداشت می‌نمائبم. پس از تکمیل مراحل نام، تاریخ شروع و تاریخ پایان سال را هم وارد و ذخیره خواهبم کرد.

برای اطلاع از پکیج های اموزش حسابداری استاد حامد ناصری که با به روزترین متدهای آموزشی تهیه شده می توانید بر روی لینک آن کلیک نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *