مقالات

پلمپ دفاتر چیست؟

پلمپ دفاتر چیست؟

پلمپ دفاتر چیست؟

پلمپ دفاتر چیست و چه زمانی باید آن را انجام داد؟ این سوالی است که در ادامه مطلب پاسخ آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم. دفاتر پلمپ که با عناوین دیگری مثل دفاتر تجاری یا دفاتر مالیاتی هم شناخته می‌شود، یکی از وظایف مالیاتی تاجران، شرکت‌ها و موسسات است که هر ساله باید انجام شود. درخواست پلمپ دفاتر به‌صورت اینترنتی در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها، ثبت می‌شود و پس از تکمیل مراحل، دفاتر توسط پست به آدرس ثبتی شما ارسال خواهد شد. این دفاتر برای ثبت حساب و کتاب‌های مالی کاربرد دارد و یک الزام مالیاتی هم به‌شمار می‌رود. پلمپ دفتر که اصلاح درست و صحیح آن پلمب دفاتر است باید در مهلت قانونی خاصی انجام شود. در غیر این صورت برای شما جریمه‌های مالیاتی در پی خواهد داشت.

طبق قانون کلیه شرکت ها، شرکت ها، موسسات، تجار و غیره. باید کلیه معاملات و مبادلات مالی خود را در دفاتر رسمی ثبت کنند. به این دفاتر دفاتر مهر نیز می گویند. بنابراین دانستن مهر دفاتر حسابداری برای همه مشاغل بسیار مهم است.

انواع دفاتر مالی
دفاتر مالی انواع مختلفی دارند. به‌صورت کلی می‌توان گفت که دفاتر رسمی به چهار دسته مختلف تقسیم می‌شوند:

دفاتر رسمی روزنامه
دفاتر رسمی کل
دفاتر رسمی دارایی
دفاتر رسمی کپیه

دفتر روزنامه چیست ؟
دفتر روزنامه، دفتری است که در آن ریز هزینه ها و سود و زیان به صورت روزانه وارد میشود.

دفتر کل چیست ؟
دفتر کل دفتری است که درآن ریز هزینه ها ی دفتر روزنامه به صورت هفتگی درآن وارد می شود.

حسابرسی بیمه چیست
بیشتر بخوانید

نکته : دفاتر قانونی مورد تایید سازمان امور مالیاتی، دفاتری هستند که مطابق مقررات مواد ۱۱و ۱۲ قانون تجارت مصوب سال ۱۳۱۱ در اداره ثبت اسناد و دفتر مشاغل از طرف ادارات امور اقتصادی و دارایی پلمپ گردد.

دفتر رسمی دارایی

هر سال، تاجران باید فهرست کامل کلیه دارایی ها، مطالبات یک ساله و بدهی های یک ساله خود را در این کتاب وارد کنند. اطلاعات باید دقیق و کاملا دقیق باشد و به ترتیب وارد شود. پس از آن توسط شخص امضا شود. کتاب رسمی میراث باید حداکثر تا 15 آوریل سال بعد تکمیل شود. البته باید بدانید که در پلمب دفاتر حسابداری تجاری فعلا از دفترچه دارایی استفاده نمی کنند.

دفتر رسمی کپیه

بازرگانان باید کلیه ارتباطات، فاکتورها، محموله ها و غیره را وارد کنند. در این دفتر زمانی که کارها انجام می شود نیز بسیار مهم است. بنابراین هنگام وارد کردن تاریخ باید مراقب باشید. تمامی این مدارک باید طبق تاریخ ورود ثبت شوند. از رونوشت رسمی مهر دفاتر حسابداری استفاده نمی کنند.

چه زمانی باید جهت اخذ دفاتر اقدام نمود ؟ و پلمپ دفاتر چیست؟

چه زمانی باید جهت اخذ دفاتر اقدام نمود ؟ و پلمپ دفاتر چیست؟

جهت اخذ دفاتر پلمپ شده هر سال؛ باید سال قبل از آن؛ در واقع پیش از شروع سال مالی جدید؛ اقدام به دریافت دفاتر پلمپ شده نمود. برای مثال برای دریافت دفاتر پلمپ شده سال ۹۶ تا پایان اسفند سال ۹۵ باید اقدام نمود ؛مگر اینکه تمامی صفحات دفاتر؛ پیش از پایان سال مالی تمام شوند و نیاز به دفاتر جدید باشد که در اینصورت میتوانند دفاتر جدید اخذ نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پلمپ دفاتر :
کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده ” در دفترخانه اسناد رسمی یا توسط وکیل موسسه” تمامی اعضای شرکت
اسکن روزنامه رسمی تاسیس
اسکن روزنامه رسمی آخرین تغییرات
مهر شرکت

حسابداری پیمانکاری
بیشتر بخوانید

پلمپ دفاتر چیست؟ و دلایل رد دفاتر :

۱- استفاده از دفاتر سال های قبل

۲- ثبت هرگونه اطلاعات غیرواقعی

۳- ثبت نکردن فعالیت های مربوط به شعب یا شعبه شرکت

۴- صفحات بیش از حد سفید گذاشته شده و سفید ماندن تمام صفحات به منظور سوء استفاده

۵- عدم ثبت یک یا چند فعالیت

۶- تراشیدن، پاک کردن، محو کردن و مخدوش کردن مندرجات

۷- درصورتی که دفاتر از پلمپ خارج شده و فاقد یک یا چند برگ باشد

پلمپ دفاتر چیست؟ و موارد کاربرد دفاتر پلمپ :

تصویر پلمپ دفاتر چیست؟

۱- ارایه اظهارنامه مالیاتی

۲- دریافت کارت بازرگانی

نکته : عدم ارائه دفاتر ، جریمه ای معادل ۲۰% مالیات و در صورت رد دفاتر جریمه ای معادل ۱۰% مالیات منظور می گردد.

مهلت پلمپ دفاتر تا کی هست؟

مجلات و دفتر کل برای یک سال مالی استفاده می شود. بنابراین درخواست مهر شرکت حقوقی باید قبل از پایان سال ثبت شود. در غیر این صورت پس از اسفند ماه همان سال امکان پلمپ و قطعی دفاتر وجود ندارد و مشمول جریمه مالیاتی خواهید شد.

تعریف تکمیل پلمپ دفاتر چیست؟ و چگونه انجام می شود؟

دفاتر تمبر طبق دستورالعمل دقیق نصب می شوند. مجله و دفتر کل، کلیه حساب ها و دفاتر باید به ترتیب تاریخ ثبت شوند و فاقد خط خطی یا حاشیه نویسی باشند.

اداره ثبت علاوه بر ثبت نام اینترنتی درخواست مهر و موم کتاب، دستورالعمل تکمیل مجله و کتاب عمومی را برای شما ارسال خواهد کرد.

گواهی پلمپ دفاتر چیست و کاربرد آن چیست؟

شرکت ها، موسسات و یا تاجرانی که ملزم به پلمپ دفاتر خود هستند، می توانند به جای ارائه دفاتر، گواهی پلمب دفاتر خود را برای موارد مختلف از جمله اخذ کارت بازرگانی ارائه کنند.

ترازنامه چیست؟
بیشتر بخوانید

این گواهی به درخواست متقاضی توسط اداره ثبت مشاغل صادر می شود و تنها به عنوان سندی است که ثابت می کند دارنده سابقه آن را در مهلت مقرر دریافت کرده و به تعهدات مالیاتی خود عمل کرده است.

در این گواهی اطلاعات متقاضی و تاریخ پلمپ دفاتر درج شده است.

برای مطالعه بیشتر : تحریر دفاتر قانونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *