مقالات

بودجه چیست؟

بودجه چیست؟

بودجه چیست؟ آشنایی با اصول و انواع بودجه

در حال حاضر اشخاص زیادی با واژه‌ی بودجه آشنایی دارند و تا حدودی می‌دانند که بودجه چیست و به چه منظوری تصویب و مورد استفاده قرار خواهد گرفت. امکان دارد تعداد کمی جواب آن را ندانند، اما جهت درک بهتر و شفافیت بیشتر این موضوع، قصد داریم هرآنچه برای درک بودجه چیست و انواع آن لازم است را مطرح خواهیم کرد.

در اصل بودجه یک شاخص در اقتصاد خرد است و امکان دارد  هر فرد، خانواده، گروه، جامعه و دولت جهت پیش‌بینی درآمد و هزینه‌های خود از آن استفاده نماید. همینطور برای برآورد بودجه روش‌هایی وجود دارد تا به طور دقیق پیش بینی انجام گردد.

بودجه چیست؟ و مفهوم آن!

بودجه چیست؟ و مفهوم آن!

برای درک بهتر اشخاص نسبت به مفهوم بودجه، دولت و گروه‌ها مفاهیم متعددی را گفتند و نمی‌توان گفت که کدام مفهوم درست یا غلط در ادامه به چند مورد از مفاهیم بودجه، اشاره خواهیم کرد.

 1. در سده 19 بودجه را یک طرح جامع و کامل مالی می دانند که به کمک آن می‌توانیم یک برنامه جاری و دقیق برای مدت زمان معلوم و مشخص خواهیم داشت.
 2. در مقابل مفهوم بالا، گروهی دیگر معتقد  هستند که بودجه یک ابزار مالی جهت نظارت قوه مقننه بر دولت  هستند که نشان‌دهنده اشکال فعالیت‌های اقتصادی دولت خواهد بود.
 3. اگر بخواهیم مفهوم دقیق تری از بودجه را ارائه دهیم در دایره المعارف بریتانیا، بودجه را پیش‌بینی درآمد و هزینه در یک مدت زمانی محدود آورده اند.

اطلاعات تکمیلی درباره اینکه بودجه چیست؟

بودجه یک پیش‌بینی و برآورد درآمد و هزینه، یک سال و یا یک مدت زمان محدود و معلوم می باشد که می‌تواند برای یک فرد، یک خانواده، گروه و یا اشخاص یک جامعه باشد که دولت مشخص و تصویب کرده است.
در بودجه چند اصطلاح وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

ورود به بازار کار حسابداری
بیشتر بخوانید

برای مطالعه بیشتر: IFRS چیست؟

 • بودجه دولت چیست؟

  در ادامه تعریف بودجه چیست؟ در ابتدا به این موضوع خواهیم پرداخت که بودجه دولت یا  (Government Budget) چیست؟ این بودجه در واقع همان برنامه مالی دولت برای یک سال است که از قبل تهیه و پیش‌بینی شده است.

در بودجه دولت درآمدها، منابع تامین اعتبار و هزینه کامل یادداشت خواهد شد. این بودجه از 3 بخش، بودجه عمومی دولت، بودجه شرکت‌های دولتی و بودجه موسساتی تشکیل شده است.

تفریغ بودجه چیست؟

یکی از مواردی که در تعریف بودجه چیست؟ باید به آن بپردازیم تفریغ بودجه است، در لغت‌نامه تفریغ به معنای فارغ ساختن است دیوان محاسبات کشور چند تعریف کوتاه و مختصر جهت تفریغ بودجه ارائه داده که شامل موارد زیر می باشد:

 1. تفریغ بودجه یک نوع حسابرسی برای عملیات مالی دولت خواهد بود.
 2. تفریغ بودجه به نظارت قوه مقننه نسبت به دخل و خرج کشور گفته خواهد شد.
 • جدول بودجه چیست؟

  سوالی که در اینجا مطرح خواهد شد که جدول بودجه چیست و بخاطر چه اموری استفاده خواهد شد جدول بودجه، جدولی است که دولت یا هر نهاد دیگری درآمد و هزینه‌های خود را در آن یادداشت خواهد کرد و نسبت به عملیات‌های مالی سال آینده پیش‌بینی می‌نماید.

 • متمم بودجه چیست؟

  به طور طبیعی دولت چند سبد درآمدی و از سوی دیگر، چند سبد هزینه‌ای خواهد داشت. برای بررسی و برآورد وضعیت عملکرد دولت مجموع درآمدهای آن بررسی خواهد شد.

در واقع زمانی که درآمد یک سبد افزایش پیدا خواهد کرد نیازی نیست متمم بودجه انجام گردد چرا که در سبد دیگر یک درآمد کاهش یافته است.

 • سیستم کنترل بودجه چیست؟

  تاکنون با مفهوم بودجه چیست آشنا شدید حالا لازم به ذکر است که بدانید چرا بودجه نیاز به کنترل و بررسی نیز خواهد داشت.

سیستم کنترل بودجه بر اساس ویژگی‌های محیطی وزارتخانه، موسسات، شرکت‌ها و… طراحی می شود تا علاوه بر تامین اهداف، بتواند شرایط لازم برای رهگیری اعتبارات تامین شده و مدیریت صحیح را فراهم نماید.

درآمد دارای نکات و محاسباتی است که باید قبل و بعد از دریافت انجام شوند.

انواع بودجه چیست؟

در این بخش از مقاله  تصمیم داریم تا انواع بودجه شما عزیزان را آشنا سازیم در زمان تصویب و اجرای بودجه، باید عواملی را در نظر داشته باشیم. عواملی نظیر اینکه که بودجه اعمال شده برای کدام سازمان با چه سطحی از فعالیت است.

براساس

انواع بودجه چیست؟

در این بخش از مقاله تصمیم داریم تا شما عزیزان را با انواع بودجه آشنا کنیم. در زمان تصویب و اجرای بودجه، باید عواملی را در نظر داشته باشیم. عواملی نظیر همین که بودجه اعمال شده برای کدام سازمان با چه سطحی از فعالیت است.

براساس همین انواع بودجه را تدوین می نمایند تا بتوانند با توجه به نوع کسب و کار و سطح فعالیت بودجه را به شرکت اعمال خواهند کرد. در تصویر زیر انواع بودجه را شرح خواهیم داد .

انواع بودجه را تدوین کرده‌اند تا بتوانند با توجه به نوع کسب و کار و سطح فعالیت بودجه را به شرکت اعمال نمایند. در تصویر زیر انواع بودجه را می توانید ببینید.

انواع بودجه چیست؟

برای اطلاع از پکیج های آموزش حسابداری استاد حامد ناصری که با برزوترین متد آموزشی گردآوری شده می توانید بر روی لینک آن کلیک نمائید.

آموزش حسابداری
بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *