مقالات

مالیات کسب و کار های اینترنتی

مالیات کسب و کار های اینترنتی

مالیات کسب و کار های اینترنتی : همان گونه که اطلاع دارید همه ی مشاغل برای بهره مندی از خدمات شهروندی موظف به پرداخت مالیات می باشند. در حال حاضر کسب و کار های اینترنتی توسعه زیادی دارند و روز به روز نیز در حال افزایش است. به همین خاطر موضوع مالیات کسب و کار های اینترنتی و به طور کلی مالیات فروشگاه اینترنتی که کسب درآمد به صورت مجازی دارند یکی از مباحث پرطرفدار گشته است. در این مقاله میخواهیم صفر تا صد مالیات کسب و کار های اینترنتی را بررسی نمائیم.

تعریف مالیات کسب و کار های اینترنتی

اولین سوالی که در مورد مالیات فروشگاه های اینترنتی مطرح خواهد شد این سوال می باشد که مالیات کسب و کار های اینترنتی چیست و به چه مشاغلی تعلق خواهد گرفت.

همان گونه که حتما اطلاع دارید تمامی مشاغلی که درآمدی کسب نمایند بر اساس قانون موظف به پرداخت مالیات می باشند چرا که مالیات یکی از منابع کسب درآمد دولت است که توسط شهروندان باید پرداخت گردد.

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی بستر های گوناگون برای راه اندازی فروشگاه های اینترنتی فراهم گشته است و اشخاص به مشاغل اینترنتی به خاطر کاهش هزینه های جانبی راه اندازی شغل فیزیکی روی آورده اند.

به این ترتیب اشخاص از طریق شبکه های اجتماعی و یا از طریق سایت در بستر اینترنت کسب درآمد دارند که برای درآمد حاصل از شغل خود موظف به پرداخت مالیات می باشند.

از طرف سازمان امور مالیاتی کشور همه ی افراد حقیقی و حقوقی که صاحب شغل اینترنتی می باشند و در بستر اینترنت کسب درآمد کسب می نمایند باید نظیر دیگر مشاغل مالیات پرداخت کنند.

پلمپ دفاتر چیست؟
بیشتر بخوانید

مالیات کسب و کار های اینترنتی نوعی از انواع مالیات مستقیم می باشد که اشخاص حقیقی و حقوقی باید برای پرداخت این مالیات در زمان مقرر اظهارنامه مالیاتی پر کرده و مالیات را به سازمان امور مالیات کشور پردخت گردد.( حسابداری ویژه بازار کار )

درصد مالیات کسب و کار های اینترنتی

درصد مالیات کسب و کار های اینترنتی

مبنای درصد مالیات فروشگاه اینترنتی بر اساس گروه بندی مشاغل و نوع مالکیت فروشگاه اینترنتی بستگی خواهد داشت. به صورت کلی میتوان گفت درصد مالیات فروشگاه اینترنتی بر اساس فعالیت فروشگاه های اینترنتی است و مالیات آن ها نظیر فروشگاه های عادی محاسبه خواهد شد

در حالت کلی برای آن که بتوانید  اقدام به محاسبه مالیات کسب و کار های اینترنتی کنید ابتدا باید از طریق سایت سازمان امور مالیاتی کشور اقدام به دریافت اینتا کد مالیاتی نمائید و بعد از آن بر اساس آن که در کدام دسته فعالیت قرار خواهد گرفت اقدام به پرداخت مالیات فروشگاه اینترنتی خود نمائید( آموزش حسابداری )

دریافت کد مالیاتی برای فروشگاه اینترنتی چگونه است ؟

همه ی کسب و کار های اینترنتی برای آن که قادر باشند تا از مشتریان خود مبلغ مورد نظر خود را دریافت نمایند نیاز به درگاه پرداخت بانکی خواهند داشت.

فروشگاه های اینستاگرامی و فروشگاه های اینترنتی بزرگ و کوچک از درگاه های پرداخت استفاده می نمایند که برای آن که مالیات آن ها به درستی محاسبه شود باید برای درگاه پرداخت اینترنتی خود کد مالیاتی دریافت نمایند.

باید دقت نمائید که اگر که به طور مثال دارای دو پیج اینستاگرم هستید و یا دو فروشگاه اینترنتی دارید باید برای هر یک به صورت جداگانه کد مالیاتی دریافت نمائید. با دریافت کد مالیاتی شما قادر خواهید بود تا بدون نیاز به مراجعه به اداره امور مالیاتی به صورت اینترنتی مالیات خود را پرداخت کرده و دیگر نیازی به تشکلی پرونده مالیاتی پیدا نخواهید کرد.

رتبه بندی حسابرسان
بیشتر بخوانید

پس از دریافت کد مالیاتی برای فروشگاه اینترنتی شما برا درآمدی که حاصل از فروشگاه اینترنتی تان می باشد موظف به پرداخت مالیات خواهید شد و باید این مالیات را به اداره مالیات کشور پرداخت کنید.

توجه بفرمائید که برای درگاه های پرداخت خود کد رهگیری مالیاتی هم دریافت نمائید تا بتوانید به آسانی میزان مالیات خو را بررسی و در زمان مقرر آن را پرداخت نمایید تا مجبور به پرداخت جریمه مالیاتی نگردید.

برای مطالعه بیشتر : پایه مالیاتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *