مقالات

Cash flow چیست؟

Cash flow چیست؟ جریان نقدینگی در کنترل پروژه چیست؟

Cash flow چیست؟ به نام جریان نقدینگی شناخته گشته است، یکی از گزارشاتی است که سازمان‌ها در هر ماه و یا دوره مالی برای پروژه‌های پیمانکاری، تجاری به سهامداران ارائه خواهند داد. جریان نقدینگی در سازمان‌ها، نشان دهنده افزایش و یا کاهش هزینه‌های عملیاتی و غیرعملیاتی پروژه است.

در این مقاله تصمیم داریم تعریف cash flow چیست ؟ را به صورت جامع و قابل فهم ارائه دهیم و همچنین مثال‌هایی را برایتان حل نمائیم تا بتوانید پروژه‌های سازمانتان را با دقت و بدون ایجاد مشکلی ارائه نمائید. این‌گونه می‌توانید بدون فوت وقت برنامه حسابداری جریان نقدینگی سازمان را جهت تصمیمات سهامداران ارائه نمائید.

تعریف Cash flow چیست؟

جریان نقدینگی cash flow چیست جریان نقدینگی یا همان (Cash Flow) به مقدار خالص و تعیین شده‌ای از وجه نقد و مشابه پول نقد می باشد که این وجه، برای تداوم یک کسب و کار، وارد عرصه فعالیت خواهد شد و بعد از مدتی نیز به گونه‌ای خارج خواهد شد.

یک مفهوم دیگر نیز برای سوال cash flow چیست موجود می باشد. جریان نقدینگی دارای دو وجه مثبت و منفی است که هر کدام نشان دهنده وضعیتی از کسب و کار می باشند.

تعریف Cash flow operative چیست؟

Cash flow operative همان جریان نقدی عملیاتی است که در نتیجه عملیات‌های عادی سازمان‌ها و موسسات بعد از کسر هزینه‌های عملیاتی مثل هزینه بیمه کسب و کار، سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های بلندمدت به وجود خواهد آمد.

به بیان ساده‌تر اگر بخواهیم cash flow operative را شرح بدهیم،این گونه است که جریان نقدی عملیاتی، عملا وجوه نقدی می باشد که موسسات از فعالیت‌های تجاری، آن را به دست خواهند آورد.( آموزش حسابداری ویژه بازار کار )

حسابداری انبار
بیشتر بخوانید

تعریف Cash flow چیست؟ و اهمیت و کاربرد جریان نقدینگی

تعریف Cash flow چیست؟ و اهمیت و کاربرد جریان نقدینگی

 جریان نقدینگی یکی از مهم‌ترین ابزارهایی می باشد که در طول پروژه پیمانکاران و کارفرمایان با آن سروکار خواهند داشت. جریان نقدینگی در موسسات و سازمان‌ها باید به صورت مداوم و پیوسته کنترل گردد، چرا که طریق کنترل جریان نقدینگی است که می‌توانید پروژه را به سودآوری رسانید.

توجه داشته باشید که جریان نقدینگی در سود و زیان پروژه تاثیر بسزایی خواهد داشت چون پیمانکاران و کارفرمایان از طریق cash flow سیاست‌های نقدینگی را تامین خواهند کرد. کاربردهای جریان نقدینگی cash flow چیست؟ مسئله دیگری که در جریان نقدینگی اهمیت دارد کاربرد آن می باشد که می‌توانیم به موارد زیر اشاره نمائیم:

 • باعث مشخص شدن کسری بودجه در طول پروژه خواهد شد.
 • مدت زمان تبدیل وجه نقد را مشخص می نماید.
 • برای تامین بودجه سود سهام به سهامداران استفاده می گردد.

  نقدینگی حاصل از فعالیت‌های عملیاتی cash flow operative

  یکی از نوع های جریان‌های نقدی که در گزارشات مالی ذکر می‌گردد، نقدینگی حاصل از فعالیت‌های عملیاتی است. جریان نقدینگی حاصل از فعالیت‌های عملیاتی به معنای درآمد به دست آمده از بخش‌های تولید، فروش، ارائه خدمات می باشد. جریان نقدینگی در فعالیت‌های عملیاتی را قادر خواهید بود تا با استفاده از برنامه حسابداری بازرگانی انجام دهید تا به مشکل نخورید.

  بگذارید نقدینگی را با ذکر یک نمونه به زبان ساده شرح دهیم، تولید محصولات و فروش آن‌ها به عنوان فعالیت اجرایی در گزارشات ثبت خواهد شد، اما مواردی نظیر تجهیزات، استهلاک، مالیات که شامل محصولات می گردد را جزء فعالیت‌های عملیاتی درج می‌نمائیم.

 • برای مطالعه بیشتر : اصطلاحات حسابداری چیست؟
 •  
  نقدینگی رایگان به حقوق صاحبان سهام « FCFE» چیست؟

  نوع دیگری از جریان نقدینگی، نقدینگی رایگان به حقوق صاحبان سهاممی باشد. این نوع جریان نقدی، از طریق درآمد حاصل از سرمایه گذاری به وجود خواهد آورد. (Fcfe) مقدار وجه نقدی می باشد که یک کسب و کار، آن را به وجود آورده  و به طور بالقوه میان سهامداران قابل دسترسی خواهد بود.

  نقدینگی صاحبان سهام، شامل خرید و فروش دارایی‌های سرمایه‌ای، وام به تامین کنندگان، دریافتی از مشتریان می باشد که برای سرمایه‌گذاری مجدد در کسب و کار مورد استفاده قرار خواهد گرفت. خرید برنامه حسابداری در عملکرد سازمان تاثیرگذار خواهد بود..

حسابهای دائمی و موقت در حسابداری
بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *