مقالات

کوبرنتیز چیست

کوبرنتیز چیست

کوبرنتیز چیست ؟
Kubernetes، به زبان ساده، ابزاری برای مدیریت مقیاس پذیری و بازیابی کانتینر است و قابلیت اصلی آن هماهنگ سازی یا هدایت کانتینرهای منبع باز است.

یکی از ویژگی های جالب Kubernetes اتوماسیون وظایف مختلف است که اجرای برنامه های ابری را آسان تر می کند. به عبارت دیگر، اگر داکرها مسئول ساخت برنامه های کاربردی در کانتینرها هستند، Kubernetes یک پلتفرم برای هدایت و مدیریت خودکار کانتینرها است.

الهام بخش Kubernetes، سیستم مدیریت خوشه داخلی گوگل است که برای مدیریت و استقرار پروژه های مختلف گوگل استفاده می شود و می توان آن را پدر و میراث Kubernetes دانست. حتی گوگل نیز خدمات ابری و موتور جستجوی خود را مدیون این سرویس متن باز است.

توزیع بار کاری، شبکه کانتینر، تخصیص فضای ذخیره‌سازی و مقیاس‌بندی خودکار توسط پلتفرم Kubernetes، هم در فضای عمومی و هم در بین مخاطبان پلت‌فرم‌های ابری کنترل می‌شود. در واقع، Kubernetes نقش یک سیستم عامل را برای فناوری ابر ایفا می کند.

معنای کوبرنتیز چیست و چرا با k8 نشان داده می شود؟

به آرم Kubernetes نگاه کنید، شبیه سکان یک کشتی است، درست است؟ خود این کلمه نیز از κυβερνήτης گرفته شده است که یک کلمه یونانی به معنای ناخدای کشتی است. دلیل کوتاه شدن آن به k8 وجود 8 حرف بین دو حرف ابتدایی و پایانی است.

ویژگی های Kubernetes
همانطور که گفته شد، Kubernetes برای مدیریت خودکار خوشه های Kubernetes، بهینه سازی منابع و مقیاس خودکار برنامه های کاربردی کانتینری طراحی شده است. بنابراین باید چندین ویژگی داشته باشد:

مقیاس بندی خودکار:
برنامه های کانتینری و منابع آنها متنوع هستند، در حالی که نوع و درصد تقاضا برای هر کدام دائماً در حال تغییر است. Kubernetes استفاده از این برنامه ها را از طریق ویژگی مقیاس خودکار خود امکان پذیر می کند و امکان پیکربندی یکپارچه را فراهم می کند.

استهلاک در حسابداری
بیشتر بخوانید

مدیریت چرخه زندگی:
یکی دیگر از ویژگی های عالی Kubernetes، خودکارسازی استقرار و به روز رسانی است. این اقدامات شامل توانایی بازگشت به نسخه های قبلی، توقف و از سرگیری استقرار و اطمینان از به روز رسانی نرم افزار است.

مدل اعلامی:
ویژگی مدل اعلانی به کاربران اجازه می دهد تا وضعیتی را برای سیستم خود مشخص کنند تا Kubernetes آن حالت را حفظ کند و امکان بازیابی خودکار پس از خرابی را فراهم کند.

انعطاف پذیری:
Kubernetes دارای قابلیت خود درمانی است. به طور خودکار کانتینرهای ناموفق را راه اندازی مجدد می کند، کانتینرها را برای تحمل خطا تکرار می کند و به طور خودکار کانتینرهای جدید اضافه می کند.

تعادل بار
Kubernetes از گزینه های مختلف تعادل ترافیک بین برنامه های کاربردی کانتینری برای توزیع ترافیک شبکه ورودی و ایجاد یک حالت تعادل سریع و روان برای کاربران پشتیبانی می کند.

پشتیبانی از DevSecOps
Devsecops مخفف سه کلمه توسعه، امنیت و اطلاعات است. رویکردی که به طور مداوم امنیت زیرساخت را در فرآیندهای مختلف ادغام می‌کند و به حل مسائل امنیتی اجازه می‌دهد تا با مقرون به صرفه‌تر و سریع‌تر حل شوند. Kubernetes با حمایت از این رویکرد، امنیت را به صورت شفاف ایجاد می کند.

کوبرنتیز چیست  و چگونه کار می کند؟

کوبرنتیز چیست  و چگونه کار می کند؟

عملکرد Kubernetes را می توان تحت تأثیر عملکرد جمعی خوشه های Kubernetes در نظر گرفت. هر خوشه Kubernetes دارای دو بخش است:

سطح کنترل یا kubernetes master: بررسی امنیتی نهایی و بازسازی کانتینرها از این قسمت انجام می شود. علاوه بر این، مدیریت اجرا و عدم اجرای برنامه ها و حفظ حالت مطلوب خوشه نیز در بخش سطح کنترل قرار می گیرد.

ماشین‌های محاسبه گره یا گره‌های Kubernetes: در هر گره تعدادی کانتینر در فرانت‌اند، بک‌اند و غیره مختلف وجود دارد. pods نامیده می شود که توسط گره مدیریت می شود.

مزایای کوبرنتیز چیست ؟

شکی نیست که Kubernetes خود را به عنوان یک پلت فرم کارآمد و قابل اعتماد برای مدیریت کانتینر معرفی کرده است. این پلتفرم دارای مزایا و ویژگی‌های ویژه‌ای است که صاحبان مشاغل را قادر می‌سازد تا پتانسیل کامل خود را شناسایی کرده و بهتر رشد کنند. برخی از بارزترین مزایای Kubernetes عبارتند از:

آموزش نرم افزار دارایی ثابت قرداد
بیشتر بخوانید

1. برای بهره وری بهتر کسب و کار مفید است.

2. Kubernetes دارای قابلیت چند ابری است.

3. ارزان تر از جایگزین های آن است.

4. برنامه ها و نرم افزارهای شما را با ثبات بهتر اجرا می کند.

5. انتشار نسخه های جدید نرم افزار آسان تر شده است.

6. Kubernetes منبع باز و رایگان است.

7. قابل حمل و انعطاف پذیر است.

8. امکان استفاده از ابزارهای مدیریت بومی ابری به صورت رایگان در Kubernetes موجود است.

9. امکان دسترسی به منابع آنلاین وجود دارد.

10. Kubernetes جامعه بزرگی دارد.

11. Kubernetes به طور مداوم توسط توسعه دهندگان در طول سال ها بهبود یافته است. بنابراین یک راه حل آزمایش شده بالغ، پایدار و مطمئن است.

12. Kubernetes دارای اتوماسیون منحصر به فرد است. تنها با چند دستورالعمل، به طور خودکار هزاران کانتینر را آماده و راه اندازی می کند.

13. او توانایی خود درمانی را دارد. یعنی تضمین می کند که ظروف ایجاد شده همیشه در حالت مطلوب نگهداری می شوند و در صورت بروز مشکل به طور خودکار ظروف قبلی را با ظروف جدید جایگزین می کند.

14. به صورت افقی مقیاس پذیر است، به این معنی که شما می توانید با اضافه کردن یا حذف ظروف در صورت نیاز مقیاس کنید.

15. Kubernetes آپتایم بهتری را فراهم می کند. همه چیز ممکن است خراب شود، یک سرور ممکن است از کار بیفتد یا یک کانتینر ممکن است از کار بیفتد، اما Kubernetes این مشکل را با جایگزین کردن خودکار آنها با گره‌های سالم حل می‌کند.

محاسبه مالیات حق الوکاله
بیشتر بخوانید

تفاوت بین Docker و کوبرنتیز چیست ؟

قبلاً برای شما توضیح داده ایم که Docker چیست و چه کاربردی دارد. تفاوت اصلی بین Docker و Kubernetes ممکن است مدیریت بهتر و گسترده تر Kubernetes و توانایی بازسازی و اجرای یک کانتینر جدید توسط آن باشد. Docker به تنهایی نمی تواند کانتینرها را مقیاس و اشکال زدایی کند.

در حالت سنتی، یک متخصص نیاز به نظارت و گزارش مداوم وضعیت کدها، کتابخانه ها، پیکربندی و غیره دارد تا ظرف آسیب دیده را شناسایی کند. در Kubernetes این مشکل برطرف شده و عملیات شناسایی و قرار دادن کانتینر آسیب دیده به صورت خودکار در Kubernetes انجام می شود.

در نظر داشته باشید که داکر نسخه پایدار و قابل اعتماد خود را ندارد و اکثر ویژگی های آن در حال توسعه و آزمایش هستند. نقطه مقابل این مشکل در Kubernetes این است که بر اساس بیش از 15 سال، به یک نسخه پایدار و قابل اعتماد رسیده است که دائماً در حال توسعه و بهبود خطاها است.

سخن آخر :
همانطور که با هم خواندیم، Kubernetes یک سرویس و پلتفرم برای مدیریت بهتر و دقیق کانتینر است. در انگلیسی از کلمه Orchestration برای نقش Kubernetes استفاده کردند که ما را به یاد رهبری می اندازد. این نشان دهنده عمق درک و مدیریت صحیح هر قسمت از کانتینرهای جهانی، خوشه های Kubernetes، گره ها و غیره است. توسط Kubernetes این روزها آموزش Kubernetes و کتاب Kubernetes طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است.

نسخه Sepidar Abri نیز از پلتفرم Kubernetes استفاده می کند که مهمترین ابزار برای مدیریت کانتینرها برای اجرای صحیح و ایمن نرم افزار است. این موضوع قدرت ارکستراسیون خوشه ای را افزایش می دهد و ضریب امنیتی و مقیاس پذیری نرم افزار را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

آموزش حسابداری

پک آموزش حسابداری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *