مقالات

صورت سرمایه

صورت سرمایه

صورت سرمایه :  یک منبع مالی عمومی است که توسط صاحبان مشاغل در قالب دارایی یا پول سرمایه گذاری می شود. سرمایه برای انجام عملیات تجاری و ایجاد درآمد استفاده می شود. بیانیه حقوق صاحبان سهام همچنین به معنای اندازه گیری حقوق مالکیت همه صاحبان مشاغل است.

اهمیت صورت سرمایه :

سرمایه در حسابداری یک حساب مالی است که سهم یک صاحب کسب و کار را به صورت دارایی یا پول اندازه گیری می کند. که به عنوان سهام نیز شناخته می شود، نحوه دستیابی هر شریک به سود اقتصادی برای یک تجارت خاص را ردیابی می کند.

همانطور که یک کسب و کار در طول زمان رونق می گیرد، موقعیت سرمایه آن به طور متناسب افزایش می یابد. در صورت انحلال شرکت، این صورت سرمایه بیانگر مبلغی است که هر شریک تجاری باید پس از پرداخت بدهی دریافت کند.

صورت سرمایه یک کارآفرین بر اساس نوع کسب و کاری که در آن سرمایه گذاری می کند طبقه بندی می شود.

نحوه کار با صورت سرمایه:

کلیه مشارکت های سهامداران به عنوان سرمایه واریز می شود. مشارکت ها می توانند همان مشارکت های اولیه ای باشند که در زمان ایجاد شرکت پرداخت شده اند. حتی مشارکت هایی را که بعداً بر اساس نیازهای تجاری انجام شده است، ثبت می کند. حسابهای سرمایه پس از پایان هر سال مالی بر اساس نسبت سود و زیان تعدیل می شود.

نوع های مختلف حساب های سرمایه:
مالکیت انحصاری: همانطور که از نام آن پیداست، شرکت های انفرادی افرادی هستند که به طور کامل صاحب یک کسب و کار هستند. حساب سرمایه این شرکت ها به صورت «نام مالک، سپس صورت سرمایه» در صورت مالی منعکس می شود.
شراکت / LLC: زمانی که تعداد زیادی از اعضا و شرکا با یک سازمان تجاری مرتبط هستند، به آن شرکت مشارکتی می گویند. در این سناریو همه از سرمایه خود استفاده می کنند و برای رسیدن به اهداف تجاری یکسان سرمایه گذاری می کنند. سهم سود هر یک از شرکا بر اساس قرارداد عملیاتی/قرارداد SARL یا اساسنامه شرکت، بسته به حقوق صاحبان سهام ارزیابی می شود.
سهامداران: سهامداران سهام یک شرکت را خریداری می کنند و بر اساس تعداد کل سهام خریداری شده، سود سهام دریافت می کنند. به گونه ای که درصد معینی از مالکیت را به اشتراک می گذارند. این سهامداران سودهایی را که به دست آورده اند در صورت سرمایه ترازنامه شرکت پیگیری می کنند. آنها همچنین حق رای دارند و درصد قدرت آنها به تعداد سهام آنها بستگی دارد. ( آموزش حسابداری )

مالیات طلا
بیشتر بخوانید

مزایای استفاده از صورت سرمایه :

مزایای استفاده از صورت سرمایه :

تسهیل در پرداخت مالیات و تسلیم اظهارنامه: برای یک شرکت تجاری خصوصی، مالکان باید مالیات سود حاصل از یک سال مالی را متحمل شوند. صاحبان مشاغل باید سود و زیان خود را در صورت سرمایه خود ثبت کنند تا از کل مبلغ مالیاتی که باید بپردازند مطلع شوند. هنگامی که صورت سرمایه وجود دارد، صاحبان کسب و کار از میزان دقیقی که به دست آورده اند می دانند. این امر پرداخت مالیات و تشکیل پرونده را آسان تر می کند.
به راحتی وام دریافت کنید: وام دهندگان صورت های سرمایه صاحبان مشاغل را بررسی می کنند تا ببینند آیا آنها نیاز به وام گرفتن از یک موسسه مالی دارند یا خیر. این به آنها کمک می کند تا وضعیت مالی و پتانسیل بازپرداخت خود را درک کنند.
مشارکت را دنبال کنید: سرمایه در حسابداری نیز به راه اندازی یک تجارت مشارکتی کمک می کند. این حساب به شما امکان می دهد تعداد مشارکت های هر مالک را پیگیری کنید. این نه تنها شفافیت را تسهیل می کند، بلکه تداوم کسب و کار طولانی مدت را نیز تضمین می کند.

چه کار کنیم تا صورت سرمایه به روز بماند ؟

پرداخت به موقع به ارائه دهندگان: یکی از مؤثرترین راه ها برای مدیریت صورت حساب اصلی، شروع به موقع پرداخت است. تسویه پرداخت ها به تامین کنندگان ایده روشنی از درآمد انباشته در دسترس صاحبان می دهد. جزئیات دقیق سود انباشته احتمال تاخیر در پرداخت را کاهش می دهد. همچنین صاحبان مشاغل را از لحاظ کردن مبالغ بدهی به تامین کنندگان در سود انباشته خود باز می دارد.
نگه داشتن سوابق مناسب: راه دیگری برای مالکان برای اطمینان از مدیریت سرمایه خوب، نگهداری سوابق مناسب از تمام هزینه ها و سود یک تجارت است. ثبت این موارد ضروری است زیرا امکان ثبت دقیق درآمد کسب و کار، سود سهام پرداختی و هزینه های پرداخت شده را فراهم می کند. حفظ سوابق دقیق همچنین محاسبه مانده صورت سرمایه را آسان تر می کند.
اتکا به نرم افزار: استفاده از نرم افزار حسابداری یکی از ساده ترین و موثرترین روش ها برای نگهداری صورت های سرمایه است. نرم افزار حسابداری محاسبات و قالب بندی را انجام می دهد و در زمان و تلاش صرفه جویی می کند. حتی می توانید سایر عملکردهای تجاری مانند ردیابی هزینه ها، ارسال فاکتورها و غیره را انجام دهید. از طریق این نرم افزار
انواع مختلف سرمایه ای که صاحبان کسب و کار می توانند هنگام راه اندازی فراهم کنند:
انواع مختلفی از سرمایه که صاحبان مشاغل برای ایجاد سرمایه گذاری خود سرمایه گذاری می کنند شامل سرمایه مالی، سرمایه اجتماعی، سرمایه تجربی، سرمایه اقتصادی، سرمایه تولیدی و غیره است. ( پک آموزش حسابداری )

تعریف جامع حسابداری
بیشتر بخوانید

آیا برای حذف از صورت سرمایه محدودیتی وجود دارد؟

بله، محدودیت هایی در مورد اینکه مالکان چقدر می توانند از صورت سرمایه برداشت کنند و چه زمانی می توانند این کار را انجام دهند، وجود دارد. این به اسناد شرکت بستگی دارد، که شامل قراردادهای عملیاتی LLC، قراردادهای مشارکت و غیره است. با این حال، در مورد یک شرکت انفرادی، صاحبان مشاغل می توانند در هر زمان وام بگیرند.

چگونه وضعیت سرمایه می تواند در طول زمان تغییر کند؟
سناریوهای زیادی می تواند وجود داشته باشد که در آن تراز صورت سرمایه می تواند تغییر کند. به عنوان مثال، اگر یک تجارت متحمل ضرر شود، مانده حساب سرمایه کاهش می یابد. اگر سود حاصل شود، حساب سرمایه افزایش می یابد.

سه منبع اصلی سرمایه تجاری کدامند؟

سرمایه تجاری به سه دسته سرمایه در گردش، سرمایه و سرمایه بدهی تقسیم می شود. حسابی که برای انجام عملیات روزانه کسب و کار استفاده می شود، حساب سرمایه در گردش نامیده می شود. سرمایه از طریق انتشار سهام ایجاد می شود و به توسعه شرکت کمک می کند. سرمایه بدهی وجوه قرض گرفته شده یک تجارت است.

شرکت با مسئولیت محدود:
شرکت خصوصی شرکتی است که متعلق به سازمان‌های غیردولتی یا تعداد نسبتاً کمی از سهامداران یا اعضای یک شرکت است.

شرکت LLP:
شرکت سهامی شرکتی است که سهامداران آن مستحق بخشی از دارایی و سود شرکت هستند.

مالکیت یک شرکت سهامی عام از طریق تجارت آزاد سهام در بورس اوراق بهادار یا بازارهای خارج از بورس (OTC) بین سهامداران عمومی توزیع می شود.

یک شرکت سهامی عام موظف است اطلاعات مالی و تجاری خود را به طور منظم در اختیار عموم قرار دهد.

همچنین باید معاملات اوراق بهادار خود را در بورس های عمومی گزارش دهد.

صدور فاکتور صوری
بیشتر بخوانید

یک شرکت سهامی عام موظف است علاوه بر معامله اوراق بهادار خود در بورس های عمومی، اطلاعات مالی و تجاری خود را به طور منظم برای عموم افشا کند.

دارایی های مشهود:
دارایی های مشهود اقلامی با شکل فیزیکی واقعی هستند که می توانند در طول زمان مستهلک شوند. این نوع دارایی ها به عنوان دارایی های بلند مدت در ترازنامه ثبت می شوند.

به طور کلی، دارایی‌های مشهود ارزش واقعی بالاتری دارند، اما هزینه‌ها یا خطرات احتمالی بالاتری مانند ذخیره‌سازی، بیمه و منسوخ شدن را نیز به همراه دارند.

نمونه هایی از دارایی های مشهود عبارتند از زمین، ساختمان، ماشین آلات یا موجودی.

دارایی های نامشهود:
دارایی نامشهود دارایی است که ماهیت فیزیکی ندارد. از آنجایی که دارایی های نامشهود هیچ شکلی ندارند، نمی توان آنها را مالک یا دستکاری کرد. انواع متداول دارایی های نامشهود شامل برندها، سرقفلی و مالکیت معنوی است.

چرخه تبدیل نقدی:
چرخه تبدیل نقدی (CCC) اندازه‌گیری زمان (بر حسب روز) است که یک شرکت برای تبدیل سهام و سایر منابع یا دارایی‌های مالی خود به جریان نقدی فروش نیاز دارد.

سخن آخر :

صورت سرمایه از چهار عنصر تشکیل شده و شامل دارایی ها، بدهی ها، درآمد و هزینه ها می شود.

درآمد شامل درآمد مشمول مالیات، درآمد معاف از مالیات، عایدی سرمایه، کمک های مالی و ارث می باشد.

دارایی + مخارج = بدهی + درآمد

درآمد و بدهی (یعنی پول قرض می‌گیرید و در نتیجه آن را دریافت می‌کنید) جریان‌های نقدی ورودی را نشان می‌دهند، در حالی که دارایی‌ها (یعنی پول را برای خرید دارایی خرج می‌کنید) و هزینه‌ها نشان‌دهنده جریان‌های نقدی ورودی هستند. جریان های نقدی خروجی هستند.

هر صاحب کسب و کار دارای صورت سرمایه است که به عنوان یک حساب حقوق صاحبان سهام در ترازنامه ظاهر می شود. سهام به معنای مالکیت است. این صورت سرمایه به عناصر زیر اضافه یا از آنها کم می شود:

مشارکت های مالک به حساب اضافه می شود. این ممکن است شامل کمک های اولیه در هنگام ورود به کسب و کار یا پس از آن در صورت لزوم یا با توافق مالکان باشد.
در پایان سال مالی، حساب با سهم سود تنظیم می شود.
علاوه بر این، حساب از هرگونه پرداختی که مالک برای استفاده شخصی خود دریافت می کند، کسر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *