دفاتر قانونی حسابداری چیست؟ : همه ی شرکت های حسابداری در پایان هر سال مالی باید اظهارنامه های مالیاتی را ارائه دهند، بعد از بررسی اظهارنامه مسئول رسیدگی، اسناد و مدارک مودی را طلب خواهند کرد، دفاتر قانونی حسابداری جزء مهم ترین اسناد مالی قابل ارائه می باشند.

اطلاعات رویداد های مالی شرکت ها، در طول سال باید در دفاتر قانونی حسابداری ثبت گردند، همینطور با نرم افزار حسابداری مغایرت نداشته باشند. توجه نمائید در پایان سال مالی این دفاتر پلمپ گشته و به مسئولین رسیدگی به امور مالیاتی تحویل داده گردد.

در این مقاله ابتدا به بررسی پرسش دفاتر قانونی حسابداری چیست؟ پرداخته و بعد از آن به معرفی انواع دفاتر قانونی حسابداری، اهمیت دفاتر قانونی حسابداری، نحوه نوشتن دفاتر حسابداری، نحوه اصلاح اشتباهات دفاتر قانونی حسابداری و بررسی مهم ترین پرسش ها و پاسخ های دفاتر قانونی حسابداری خواهیم پرداخت.

دفاتر قانونی حسابداری چیست؟ آموزش تحریر دفاتر قانونی

دفتر قانونی شامل همه ی اطلاعات بدهکاری و بستانکاری و کلیه اطلاعات مالی شرکت یا مجموعه، به ترتیب تاریخ وقوع می باشد. دفاتر قانونی دو نوع می باشند که عبارت خواهند بود از:

  • دفاتر قانونی رسمی
  • دفاتر قانونی غیر رسمی یا کمکی

دفاتر رسمی: دفاتری که بر اساس قانون، الزام برای تهیه و تنظیم آن‌ها وجود خواهد داشت. این دفاتر در مجموع به دو نوع دفتر روزنامه و دفتر کل تقسیم می‌ گردند.

دفاتر غیر رسمی: دفاتری که تهیه آن‌ها الزامی نمی باشد و برای آسان‌تر شدن امور حسابداری، نگهداری بهتر حساب‌ها و افزایش دقت در این امور نگارش می‌گردند. دفتر معین از جمله معروف‌ترین دفاتر غیر رسمی هستند.

کاربرد دفاتر قانونی حسابداری چیست؟

  1. سند رسمی برای کم کردن اشتباهات حسابداری در خصوص عدم ثبت معاملات، رویدادهای مالی، ثبت تکراری آن‌ها و چک کردن آن‌ها بر اساس نیاز است.
  2. دفاتر قانونی، کلیه جزئیات مربوط به یک رویداد مالی اعم از تاریخ، مقدار معامله، نام طرف حساب، بدهکاری و بستانکاری را نشان خواهد داد.

دفاتر قانونی حسابداری چیست؟ و اهمیت آن

دفاتر قانونی حسابداری چیست؟ و اهمیت آن

همه ی واحدهای اقتصادی باید دارای دفاتر روزنامه و دفاتر کل هستند. این قانون اجباری می باشد، در واقع این اسناد، سندهای قابل مستند برای شرکت می باشند. دفاتر حسابداری اطلاعات مالی را به ترتیب زمان رخداد، دسته‌بندی  خواهند کرد و در دسترسی‌های بعدی اطلاعات خوبی به کاربر ارائه خواهند کرد.
از جمله قوانین جدید امور مالیاتی ایجاد قوانین سامانه مودیان می‌باشد که برای پیشگیری از فرار مالیاتی ایجاد گشته است. با استفاده از سامانه مودیان مالیاتی، مودیان مالیاتی برای ارسال صورت حساب الکترونیکی و اتصال پایانه‌های فروشگاهی استفاده خواهند کرد.

برای مطالعه بیشتر: اصطلاحات حسابداری چیست؟

دفاتر قانونی حسابداری چیست؟ و انواع آن

دفاتر قانونی حسابداری دارای انواع گوناگونی می‌باشد، که در این بخش به معرفی هر یک از این انواع  خواهیم پرداخت

دفتر روزنامه

دفتر روزنامه، دفتریمی باشذ که در آن همه ی معاملات و تراکنش‌های مالی باید به ترتیب تاریخ وقوع ثبت گردند. ساختار دفتر روزنامه، متشکل از چند ستون می باشد.

در هر یک از این ستون‌ها، شماره سند، تاریخ، مبالغ بدهکاری و بستانکاری و شرح رویدادهای مالی به ترتیب تاریخ ثبت می گردند. در ستون شرح رویداد، شرح مختصر از رویداد مالی و نام حسابی که بدهکار یا بستانکار می باشد، نوشته خواهد شد. این دفتر عمدتا برای ارائه صورت های مالیاتی سالانه استفاده می‌گردد.

دفتر روزنامه عمومی

دفتر روزنامه‌ای که تمامی رویدادهای مالی و معاملات در آن ثبت می‌شود با نام دفتر روزنامه عمومی شناخته خواهد شد.

دفتر روزنامه خصوصی

دفاتر روزنامه‌ای که برای یک نوع خاص از رویدادهای مالی در نظر گرفته خواهد شد با نام دفتر روزنامه خصوصی شناخته شده است.( آموزش حسابداری ویژه بازار کار )

دفتر کل

به دلیل تنوع داده‌های حسابداری در دفتر روزنامه، یافتن نوع خاصی از رویدادهای مالی در شرکت‌های بزرگ با حجم معاملات، بالا کار دشواری می باشد. این نقص و محدودیت دفتر روزنامه، دلیل تشویق حسابداران به استفاده از دفتر کل خواهد شد.

دفتر کل برای هر حساب، صفحه‌ای جداگانه در نظر می‌گیرد. به همین خاطر همه ی عملیات و شرح رویدادهای یک حساب، به ترتیب زمان رویداد در یک صفحه جای خواهند گرفت.

بهتر است بدانید که در دوره پکیج های آموزش حسابداری استاد حامد ناصری آموزش داده خواهد شد

تفاوت انواع دفاتر قانونی چه می باشد؟

دفتر روزنامه بر اساس تاریخ رویداد و در هرروز تعداد معاملاتی که انجام و ثبت می‌ گردند. ولی دفتر کل برای هر رویداد یک صفحه جداگانه در نظر گرفته و بر اساس دفتر روزنامه ثبت می گردد.

.